Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Antoni Hubert
Nazwisko: Czarkowski
Miejsce urodzenia: PAPROTNIA
Data urodzenia: 29-11-1927
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Irena
Dodatkowe informacje:

W okresie od grudnia 1954 do maja 1955 pięciomiesięczny kurs przeszkolenia operacyjnego w Szkole Departamentu I KdsBP. Od 1950 do lutego 1990 pracownik zewnętrzny Departamentu VII MBP/Departamentu I KdsBP/MSW pod przykryciem MSZ (od 1961 na stanowisku naczelnika Wydziału w Departamencie Organizacji Międzynarodowych MSZ, następnie w 1966 awansowany na wicedyrektora tegoż Departamentu. W latach 1950-1954 delegowany do Ambasady PRL w Pradze. Od maja 1955 do czerwca 1961 oddelegowany do pracy w Delegacji PRL przy ONZ w Nowym Jorku. W 1965 wchodził w skład delegatów PRL na kolejne sesje ONZ. Od 28.08.1966 do 25.09.1969 instytucja przykrycia (MSZ) oddelegowała Czarkowskiego do rezydentury genewskiej oficjalnie pracownik w Stałym Przedstawicielstwie PRL przy Europejskim Biurze ONZ w Genewie. Od 16.09.1972 do 30.08.1977 pracownik operacyjny rezydentury nowojorskiej pod przykryciem radcy z tytułem ministra pełnomocnego w Stałym Przedstawicielstwie PRL przy ONZ w Nowym Jorku. W dniu 5.11.1981 mianowany przez Radę Państwa PRL na ambasadora PRL w Iraku, wyjazd na placówkę miał nastąpić w końcu grudnia 1981 (IPN BU 003175/342, rozdział III, k. 63). W latach 1979-1989 na polecenie kierownictwa MSZ wchodził w skład Delegacji PRL na sesje ONZ oraz Europejskiej Komisji.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII, WYDZIAŁ V, SEKCJA II REFERENT - 01-04-1949
IPN BU 003175/342 22248/V akta osobowe
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII REFERENT (ETAT NIEJAWNY) - 01-11-1950
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VII STARSZY REFERENT (ETAT NIEJAWNY) - 22-07-1954
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY REFERENT (ETAT NIEJAWNY) - 01-04-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT I OFICER OPERACYJNY (ETAT NIEJAWNY) - 01-04-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I OFICER OPERACYJNY (ETAT NIEJAWNY) - 28-11-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY OFICER OPERACYJNY (ETAT NIEJAWNY) - 01-01-1958
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 01-07-1965
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) płk 01-08-1974 10-02-1990