Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-10-2018 11:17

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Józef
Nazwisko: Machno
Miejsce urodzenia: Kielce
Data urodzenia: 06-09-1915
Imię ojca: Józef
Imię matki: Sabina
Dodatkowe informacje:

Od 1945 członek PPS, następnie-od 15.12.1948-członek PZPR. W latach 30. XX w. był członkiem Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom i Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej. W czasie II wojny światowej był członkiem Robotniczej Partii Polskich Socjalistów. Przewodniczący Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego w Łodzi (w 1945). Od 03.1945 do 10.1946 pełnił następujące funkcje w wojsku: starszy instruktor w Wydziale Zarządu Polityczno-Wychowawczego Dowództwa Okręgu Wojskowego w Łodzi, referent propagandy w Wydziale Spraw Zagranicznych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie, szef Wydziału w Zarządzie Polityczno-Wychowawczym Dowództwa Okręgu Wojskowego w Łodzi. Poseł na Sejm PRL (1957 - 1961). Wiceminister Ministerstwa Żeglugi (4.02.1960 - 25.03.1965). Sekretarz Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich (26.03.1965 - 02.01.1971) oraz Frontu Jedności Narodu (3.01.1971-03.1973). Słuchacz Centralnej Szkoły Partyjnej przy Komitecie Centralnym PZPR (1.10.1951 - 31.07.1953). Inspektor w Centralnym Komitecie Wykonawczym PPS w Krakowie (3.10.1946-9.11.1946). I sekretarz Wojewódzkiego Komitetu PPS w Krakowie (9.11.1946 - 10.12.1948). Członek Komitetu Centralnego PZPR. W jednej z ankiet personalnych podaje, iż urodził się 11.09.1915. Źródło: AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Ii Sekretarz Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 15-12-1948 5-01-1950 AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.
Ii Sekretarz Komitet Wojewódzki Szczecin PZPR 05-01-1950 30-06-1950 AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.
Inspektor Wydział Organizacyjny Komitet Centralny Warszawa PZPR 30-06-1950 30-09-1951 AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.
Inspektor Wydział Organizacyjny Komitet Centralny Warszawa PZPR 01-08-1953 31-03-1954 AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.
Sekretarz Ds. Organizacyjnych Komitet Wojewódzki Warszawa PZPR 01-04-1954 31-05-1955 AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.
Zastępca Kierownika Wydział Organizacyjny Komitet Centralny Warszawa PZPR 01-06-1955 30-11-1955 AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.
Kierownik Wydział Socjalny Komitet Centralny Warszawa PZPR 01-12-1955 31-07-1957 AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.
I Sekretarz Komitet Wojewódzki Gdańsk PZPR 01-08-1957 3-02-1960 AAN, KC PZPR, teczka osobowa 237/XXIII-811.