Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-12-2019 12:17

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Edward
Nazwisko: Gołębiowski
Miejsce urodzenia: Mechowiec
Data urodzenia: 15-06-1939
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Weronika
Dodatkowe informacje:

Nauczyciel, działacz młodzieżowy i partyjny. W czasie 1955 – 1957 należał do Związku Młodzieży Polskiej (ZMP). W 1957 ukończył LO w Kolbuszowej. Następnie podjął studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie 4.10.1963 otrzymał dyplom z tytułem magistra historii. W 1957 zatrudnił się we Wrocławskim Przedsiębiorstwie Budowy Pieców Przemysłowych, przez rok pracował w zespole ekipy remontowo-budowlanej na terenie województw wrocławskiego i opolskiego jako murarz, a następnie brakarz materiałowy. W 1959 wstąpił do ZSL. W okresie 1964 – 1966 słuchacz Studium Nauk Społecznych przy KW PZPR w Krakowie. W latach 1964 – 1969 nauczyciel kontraktowy o niepełnym wymiarze godzin w LO i Liceum dla Pracujących w Bochni oraz w Państwowym Korespondencyjnym Technikum Rolniczym w Dąbrowicy k. Bochni. W grudniu 1969 został służbowo przeniesiony do pracy w Zarządzie Głównym Związku Młodzieży Wiejskiej (ZG ZMW) w Warszawie i był tam kierownikiem Wydziału Organizacyjnego, potem kierownikiem Wydziału Kultury i Oświaty, a od 1972 sekretarzem ZG odpowiedzialnym za problemy społeczno-zawodowe. W latach 4.08.1972 – 31.05.1975 wiceprzewodniczący ZG ZMW/ZSMW [od 1973 Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej], kierował działalnością społeczno-gospodarczą i oświatową. W okresie 1982 – 1983 był redaktorem naczelnym „Zielonego Sztandaru”.

Źródła: Archiwum PSL Kraków, WW ZSL, I/193/07, Różne dane osobowe o działaczach Stronnictwa /Gd-Gó/, b.p.; AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [CK], sygnatura: CK XX/11.699 (dawna: CK/VII-1980);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Instruktor Powiatowy Komitet Bochnia ZSL 01-07-1963 1-10-1966 Archiwum PSL Kraków (dalej APSL Kr), WW ZSL, I/193/07, Różne dane osobowe o działaczach Stronnictwa /Gd-Gó/, kwestionariusz osobowy, b.p.
Instruktor Ds. Propagandy Wojewódzki Komitet Kraków ZSL 01-10-1966 1-11-1966 APSL Kr, WW ZSL, I/193/07, Różne dane osobowe o działaczach Stronnictwa /Gd-Gó/, kwestionariusz osobowy, b.p.
Sekretarz Powiatowy Komitet Bochnia ZSL 01-11-1966 1969 APSL Kr, WW ZSL, I/193/07, Różne dane osobowe o działaczach Stronnictwa /Gd-Gó/, kwestionariusz osobowy, b.p.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-04-1973 AAN, KC PZPR, CK XX/11.699;
Zastępca Kierownika Wydział Propagandy Naczelny Komitet Warszawa ZSL 1975 1980 AAN, KC PZPR, CK XX/11.699;
Kierownik Wydział Pracy Ideowo-Wychowawczej Naczelny Komitet Warszawa ZSL 1980 1982 AAN, KC PZPR, CK XX/11.699;
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Kultury i Sztuki Warszawa 19-05-1983 20-09-1986 AAN, KC PZPR, CK XX/11.699;