Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Józef
Nazwisko: Dechnik
Miejsce urodzenia: Krzeszów Górny
Data urodzenia: 29-01-1910
Imię ojca: Antoni
Dodatkowe informacje:

Członek PPR od 1944r., potem w PZPR
W latach 1931 - 1939 członek KPP;
W latach 1933 - 1936 przebywał w więzieniu skazany za działalność komunistyczną;
Był posłem na Sejm PRL I, IV i V kadencji (1952 - 1957, 1965 - 1972).
W okresie 1948-1949 był Prezesem Wojewódzkiego Zarządu Związku Samopomocy Chłopskiej w Lublinie, natomiast w latach 1951-1953 przewodniczącym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Pracowników Rolnych w Warszawie
Był słuchaczem 2 letniej Szkoły Partyjnej przy KC w Warszawie (1949 - 1951)
Zmarł 23.11.1983r. w Biłgoraju



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
I Sekretarz Komitet Powiatowy Biłgoraj PPR 1944 1947 Archiwum ŁAD, KW PZPR Lublin 1/325
I Sekretarz Komitet Powiatowy Zamość PPR 1947 1948 Archiwum ŁAD, KW PZPR Lublin 1/325
Członek Centralna Komisja Kontroli Partyjnej Warszawa PZPR 21-12-1948 17-03-1954 Ciempiel W., Jakubowski J., Szczeblewski J., PZPR. Zjazdy, posiedzenia..., Warszawa 1983, s. 71.
Członek Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 1949 1950 APL, KW PZPR 1266/2
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 25-06-1949 3-05-1950 APL, KW PZPR 1266/1-2
Członek Komitet Wojewódzki Olsztyn PZPR 1953 1956 Archiwum ŁAD, KW PZPR Lublin 1/325
Sekretarz Rolny Komitet Wojewódzki Olsztyn PZPR 01-04-1953 1956 Archiwum ŁAD, KW PZPR Lublin 1/325
I Sekretarz Komitet Powiatowy Biłgoraj PZPR 1956 31-12-1974 Archiwum ŁAD, KW PZPR Lublin 1/325
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 19-03-1959 16-11-1968 Ciempiel W., Jakubowski J., Szczeblewski J., PZPR. Zjazdy, posiedzenia..., Warszawa 1983, s. 71-123.
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 24-02-1967 29-03-1971 APL, KW PZPR 1266/16-26
Członek Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 24-02-1967 APL, KW PZPR 1266/16-26
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 16-11-1968 15-02-1980 Ciempiel W., Jakubowski J., Szczeblewski J., PZPR. Zjazdy, posiedzenia..., Warszawa 1983, s. 123-167.