Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-09-2020 08:50

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Wiktor
Nazwisko: Trojanowski
Miejsce urodzenia: Piaseczno k. Warszawy
Data urodzenia: 14-12-1906
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Bronisława
Dodatkowe informacje:

W PPS od 1936 r., w latach 1936-1939, działał w TUR, w PZPR od 1948 r. Lekarz weterynarii, ukończył Uniwersytet Warszawski (1936). W latach 1933-1936 pracuje jednocześnie jako asystent bakteriolog (UW). Od 1936 r. zatrudniony w Eksportowej Rzeźni Miejskiej w Radomiu, odbywa również praktykę w Londynie. Podczas okupacji usunięty z pracy w rzeźni, pracował w Pracowni Bakteriologicznej i Pracowni Badania Produktów Spożywczych w Radomiu, w tym czasie miał być zaangażowany w sabotaż, następnie przebywał na terenie powiatu buskiego. Od 25.09.1944 w Lublinie na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej (UMCS) asystent mikrobiologii oraz słuchacz IV roku medycyny. W okresie grudzień 1944 - styczeń 1947 poseł do KRN. Członek Tymczasowej Rady Nadzorczej od 25.02.1945 r. i zastępca członka Centralnej Komisji Rewizyjnej PPS od 1.07.1945 r., do 17.12.1947 r.
Źródło: AAN Biuro Prezydialne Krajowej Rady Narodowej, sygn. 343, s. 69-72; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 434; PPR – PPS. Zjazdy i kongresy, plenarne posiedzenia KC PPR i CKW PPS, władze naczelne, I sekretarze KW PPR, I sekretarze WK i przewodniczący WK PPS 1944-1948, oprac.: J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1985, s. 82, 98.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Minister Ministerstwo Pracy, Opieki Społecznej i Zdrowia Lublin - Warszawa 31-12-1944 11-04-1945 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 198.
Minister Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej Warszawa 11-04-1945 28-06-1945 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 198.