Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-05-2020 10:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Mikołaj
Nazwisko: Jachowicz
Miejsce urodzenia: Warta
Data urodzenia: 27-10-1887
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Teofila
Dodatkowe informacje:

W 1945 wszedł w skład Komitetu Organizacyjnego SD w Kielcach; od kwietnia 1945 do marca 1953 pracownik etatowy instancji wojewódzkiej SD (referent personalny następnie instruktor finansowo-gospodarczy); przed II wojną pracownik Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych na terenie województwa kieleckiego; podczas okupacji niemieckiej dwukrotnie aresztowany; po wkroczeniu Armii Czerwonej brał czynny udział w organizowaniu TPPR (był jego prezesem) oraz "wchodził w skład delegacji SD, która przeprowadzała rozmowy z żołnierzami AK i BCh okrywającymi się w lasach koneckich i skłaniał ich do złożenia broni"; w latach 1946-1948 był radnym MRN a następnie ławnikiem Zarządu Miejskiego. Zmarł w 1972 r.
Sylwetki działaczy Stronnictwa Demokratycznego Kielecczyzny (oprac.), wyd. Miejski Komitet Stronnictwa Demokratycznego, Kielce, 1989 r. s. 20; AIPN Ki 015/863 (PDF), Materiały operacyjne dot. członków SD z terenu woj. kieleckiego, Charakterystyka, s. 25; Jan Gierczak, Stronnictwo Demokratyczne w województwie kieleckim w latach 1945-1975, Warszawa, Wydawnictwo Epoka, 1980.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz PREZYDIUM Tymczasowy Wojewódzki Zarząd Stronnictwa Demokratycznego Kielce SD 08-04-1945 16-02-1946 J. Gierczak, Stronnictwo Demokratyczne w województwie kieleckim (1945-1975), 97.
Sekretarz Administracyjny PREZYDIUM WK Kielce SD 17-02-1946 23-09-1947 J. Gierczak, SD w województwie kieleckim (1945-1975), s. 97.
Skarbnik PREZYDIUM WK Kielce SD 23-11-1947 1-04-1951 J. Gierczak, SD w województwie kieleckim (1945-1975), s. 98.
Przewodniczący Wojewódzka Komisja Rewizyjna WK Kielce SD 01-04-1951 Sylwetki działaczy Stronnictwa Demokratycznego Kielecczyzny, s. 20.