Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Furgał
Miejsce urodzenia: Stupiec
Data urodzenia: 15-11-1917
Imię ojca: Wawrzyniec
Imię matki: Karolina
Dodatkowe informacje:

W PPR od 15.02.1945 r., następnie od 15.12.1948 r. w PZPR. Członek SL. Członek i sekretarz ZMW "Wici". W okresie od 01.10.1969 r. do 31.03.1976 r. sekretarz Wojewódzkiego Zespołu Poselskiego w Poznaniu. Poseł etatowy (V i VI kadencja Sejmu PRL:1969 - 1975). Członek Komisji Handlu Zagranicznego oraz Komisji Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego KC PZPR. W okresie od 01.01..1950 do 30.04.1953 referent, instruktor i starszy instruktor w KC PZPR w Warszawie. W 1948 r. słuchacz Szkoły Partyjnej w Łodzi. Od 01.09.1954 r. do 05.02.1957 r. słuchacz Centralnej Szkoły Partyjnej w Warszawie. Pojawiają się rozbieżności między źródłami, co do:
nazwy miejscowości urodzenia (w materiałach archiwalnych pojawia się nazwa: Słupiec, Maniów),
daty zakończenia sprawowanej funkcji instruktora propagandy w KP PPR w Dąbrowie Tarnowskiej (pojawia się 1948 r. -por. "Kariera partyjna", poz. nr 1);
daty rozpoczęcia sprawowania funkcji sekretarza ds. rolnych w KW PZPR w Poznaniu (pojawia sie data 1952 r. - por. "Kariera partyjna", poz. nr 6);
daty objęcia stanowiska sekretarza ds. rolnych w KW PZPR w Poznania (pojawia się data 01.10.1956 r. - por. "Kariera partyjna", poz. nr 8),
miejscowości sprawowania funkcji I sekretarza KP PPR/PZPR (pojawia sie Dąbrowa Górnicza - por. "Kariera partyjna", poz. nr
3 );
nazwy funkcji sprawowanej w KW PZPR w Poznaniu w latach 1953 (1952) - 1954 (pojawia się funkcja kierownika Wydziału Rolnego - por. "Kariera partyjna", poz. nr 6)
[APP, 2183/10742; AAN, KC PZPR, sygn. CK VII/313 (5236) (10037)]



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Instruktor Propagandy KP Dąbrowa Tarnowska PPR 01-06-1946 1947 APP, KW PZPR w Poznaniu 1948 - 1990, sygn. 10742
Ii Sekretarz KP Dąbrowa Tarnowska PZPR 1947 1948 APP, KW PZPR w Poznaniu 1948 - 1990, sygn. 10742; AAN, CK PZPR, sygn. CK VII/313 (5236, 10037)
I Sekretarz KP Dąbrowa Górnicza PPR/PZPR 01-09-1948 31-12-1949 APP, KW PZPR w Poznaniu 1948 - 1990, sygn. 10742; AAN, CK PZPR, sygn. CK VII/313 (5236, 10037)
Instruktor KC Warszawa PZPR 1949 1951 AAN, CK PZPR, sygn. CK VII/313 (5236, 10037)
Członek Egzekutywa KW Poznań PZPR 1953 1954 APP, KW PZPR w Poznaniu 1948 - 1990, sygn. 10742
Sekretarz Ds. Rolnych KW Poznań PZPR 01-05-1953 31-08-1954 APP, KW PZPR w Poznaniu 1948 - 1990, sygn. 10742; AAN, CKPZPR, sygn. CK VII/313 (5236, 10037)
Członek Egzekutywa KW Poznań 1957 1969 APP, KW PZPR 1948 - 1990, sygn. 10742
Sekretarz Ds. Rolnych KW Poznań PZPR 06-02-1957 30-09-1969 APP, KW PZPR w Poznaniu 1948 - 1990, sygn. 10742; AAN, KC PZPR, sygn. CK VII/313 (5236, 10037)