Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Tadeusz
Nazwisko: Makarewicz
Miejsce urodzenia: NIEWIERKÓW
Data urodzenia: 17-08-1925
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Teresa
Dodatkowe informacje:

W PPR od 10.04.1948r., następnie w PZPR. Wojskowy zawodowy od 12.06.1943 do 3.07.1991r., pułkownik od 12.10.1964r.
Z 3 Pułkiem Piechoty wziął udział w bitwie pod Lenino, następnie z innymi oddziałami 3 Dywizji Piechoty przeszedł szlak bojowy do Berlina, m.in. walczył o Warszawę i Kołobrzeg - gdzie został ranny. Po zakończeniu działań wojennych, w roku 1947 i 1948, jako dowódca plutonu w 62 i 57 pułku piechoty, na terenie powiatów: łomżyńskiego i grajewskiego, zwalczał oddziały podziemia niepodległościowego. W okresie od 25.04.1945 do 15.09.1945r. na Kursie Doskonalenia Oficerów przy Akademii Wojennej im. M.Frunze - Moskwa. Następnie w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej, okres od 15.01.1953 do 31.08.1960r., w czasie 1.09.1955 - 31.08.1960 Zastępca Komendanta Wyższej Szkoły Morskiej ds. Liniowych.
Później Dowódca Zgrupowania Jednostek Zabezpieczenia Ministerstwa Obrony Narodowej, od 23.01.1973r. do 5.02.1987r. Następnie od 6.02.1987r. do 21.03.1991r. attache wojskowy, morski i lotniczy przy ambasadzie PRL w Sofii (Bułgarska Republika Ludowa).
Aktywista partyjny, członek Komitetu Partyjnego Marynarki Wojennej w 1970r. (b.b.d.), w 1978 roku ukończył WUML kurs Kadry Kierowniczej, delegat na VIII Zjazd PZPR.
IPN BU 2216/8, s. 1-4, 8, 9-10, 26, 54.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego Warszawa Brak 13-12-1981 21-07-1983 IPN BU 2216/8, s. 31; IPN BU 1585/17379, s. 3; T.Mołdawa, Ludzie władzy, 1991, s. 165-166.