Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Mariusz Janusz
Nazwisko: Plencler
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 21-11-1959
Imię ojca: Wiktor
Imię matki: Wiesława
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Akta nadzoru prokuratorskiego Naczelnej Prokuratury Wojskowej w Warszawie w sprawie z 1982 roku przeciwko m.in. Mariuszowi Plenclerowi oskarżonemu o "nieodstąpienie od udziału w działalności zdelegalizowanego NZS [Niezależnego Zrzeszenia Studentów] poprzez rozpowszechnianie fałszywych wiadomości mogących wywołać niepokój publiczny lub rozruchy i kolportaż nielegalnych wydawnictw w Warszawie po wprowadzeniu stanu wojennego". IPN BU 514/3 t. 1-3 (V Pn Śl-II-1/82).
Akta Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie. Mariusz Plencler oskarżony o to, że w okresie stanu wojennego, tj. po 12.12.1981 prowadził nielegalną działalność polegającą na tym, że wchodząc w skład 7 osobowej grupy studentów Wydziału Matematyki Informatyki i Mechaniki UW, zajmował się rozpowszechnianiem druków, ulotek b. Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) i "Solidarności" dyskredytującej Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, stan wojenny i władze państwowe, jak też dostarczał grupie w celu rozpowszechniania opracowania mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy i wyrokiem z dnia 9.06.1982 został skazany na podstawie art. 48 ust. 2 dekretu o stanie wojennym z dnia 12 grudnia 1981 na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, orzeczoną karę pozbawienia wolności warunkowo zawieszono na okres próby wynoszący 3 lata, ponadto sąd wymierzył karę grzywny w wysokości 15.000 zł, którą w razie nieuiszczenia jej w terminie zamienia na zastępczą karę pozbawienia wolności w wymiarze 150 dni, na poczet wymierzonej grzywny zalicza okres tymczasowego aresztowania od dnia 29.03.1982 oraz karę dodatkową przepadku przedmiotów zakwestionowanych podczas przeszukań przeprowadzonych w mieszkaniu oskarżonego. IPN BU 1357/325-333 (So.W. 347/820).
Akta tymczasowo aresztowanego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Mariusz Plencler tymczasowo aresztowany (31.03.1982 wg zapisu na karcie EO-13-A) z powodu podejrzenia o prowadzenie konspiracyjnej działalności polegającej na rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości mogących wywołać niepokój publiczny lub rozruchy poprzez dostarczanie druków o treści antypaństwowej innym osobom w okresie stanu wojennego. Śledztwo prowadził Wydział II Biura Śledczego MSW w Warszawie (nr 9/82). IPN BU 481/77 (70).
.