Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Władysław
Nazwisko: Machina
Miejsce urodzenia: Przechody
Data urodzenia: 30-04-1910
Imię ojca: Władysław
Dodatkowe informacje:

Pseudonim "Franek". Od 1933 r. w Komunistycznej Partii Polski (w Częstochowie kilka miesięcy spędził w areszcie śledczym za buntowanie żołnierzy).
W latach 1935-1937 sekretarz Komitetu Dzielnicowego KPP "Grajewo" i członek Egzekutywy KPP Okręgowego Komitetu w Łomży.
W PPR od 27.02.1945, w PZPR od 15.12.1948.
Słuchacz Centralnej Szkoły Partyjnej PPR w Łodzi w okresie od 04-1945 do 06-1945.
W latach 1946-1947 redaktor i członek kolegium redakcji "Jedności Narodowej" w Białymstoku.
Rozbieżności co do zajmowanego stanowiska od 01.03.1947 w KW PPR Białystok: instruktor szkoleniowy, instruktor Referatu Historii Partii, kierownik Wydziału Propagandy.
11.08.1947 zatwierdzony do przesunięcia do Wydziału Szkoleniowego KW. 10.02.1948 kierownik Wydziału Szkoleniowego. Brak innych danych co do zajmowania tego stanowiska.
Inna data rozpoczęcia pracy na stanowisku przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej w Białymstoku: 01.01.1950.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz Komitet Powiatowy Grajewo PPR 02-1945 04-1945 APB, KW PZPR, sygn. 4152, Akta osobowe
Kierownik Wydział Propagandy i Agitacji Komitet Wojewódzki Białystok PPR 01-06-1945 31-07-1946 APB, KW PZPR, sygn. 4152, Akta osobowe
Kierownik Referat Historii Partii Komitet Wojewódzki Białystok PPR 01-03-1947 05-1948 APB, KW PZPR, sygn. 4152, Akta osobowe
Kierownik Wydział Propagandy Komitet Wojewódzki Białystok PPR 05-1948 15-12-1948 APB, KW PZPR, sygn. 4152, Akta osobowe
Kierownik Wydział Propagandy Komitet Wojewódzki Białystok PZPR 16-12-1948 2-12-1949 APB, KW PZPR, sygn. 4152, Akta osobowe
Członek Komitet Wojewódzki Białystok PZPR 12-06-1949 24-05-1953 APB, KW PZPR, sygn. 1, 3, Konferencje
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Białystok PZPR 12-06-1949 24-05-1953 APB, KW PZPR, sygn. 1, 3, Konferencje
Przewodniczący Wojewódzka Komisja Kontroli Partyjnej Komitet Wojewódzki Białystok PZPR 02-12-1949 31-08-1951 APB, KW PZPR, sygn. 4152, Akta osobowe