Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Adam
Nazwisko: Doliński
Miejsce urodzenia: Piotrków Trybunalski
Data urodzenia: 01-11-1899
Imię ojca: Andrzej
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

Posługiwał się następującymi pseudonimami: "Kostek", "Kaziek", "Sosna", "Kazik". W okresie 05.1945-01.1947 Poseł do KRN, następnie 10.1952-11.1956 Poseł do Sejmu PRL. Od 1924 członek KPP, od 1944 członek PPR, następnie w PZPR. W okresie 1929-1931 Przewodniczący ZG ZZ Hut Szklanych i Szlifierni Luster, od 1931 Funkcjonariusz KC KPP. Podczas II wojny światowej przebywał w ZSRR. W latach 1943-1944 działacz ZPP. W okresie 11.1944-11.1945 Przewdoniczący Tymczasowej Komisji Centralnej Związków Zawodowych. 06.1949-08.1950 Sekretarz CRZZ.
Źródła: T. Mołdawa, Ludzie Władzy 1944-1991, Warszawa 1991., Informator o strukturze i obsadzie personalnej centralnego aparatu PZPR 1948-1990, red. K. Persaka, Warszawa 2000. AAN 6060.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Pracownik Wydział Organizacyjny KC Warszawa PPR 09-1944 11-1944 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 345.
Kierownik Wydział Zawodowy KC Warszawa PPR 01-12-1945 15-12-1948 AAN CK 6060.
Z-Ca Członka KC Warszawa PPR 12-12-1945 15-12-1948 Informator PPR, oprac. J. Jakubowski, s. 5.
Członek KC Warszawa PZPR 15-02-1948 06-1964 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 345., AAN CK 6060.
Kierownik Wydział Socjalno-Zawodowy KC Warszawa PZPR 15-12-1948 10-06-1949 Informator o strukturze i obsadzie personalnej, red. K. Persaka, s. 137.
Wiceprzewodniczący CKKP KC Warszawa PZPR 1950 06-1964 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 345.
Przewodniczący CKR KC Warszawa PZPR 06-1964 11-1968 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 345.