Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-12-2018 13:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Franciszek
Nazwisko: Blinowski
Miejsce urodzenia: Zaklików
Data urodzenia: 08-10-1907
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

Członek KZMP, PPR/PZPR.
Wedle materiału aktowego: "tow. Blinowski pracował w aparacie partyjnym od 01.02.1945 r. do 31.12.1949 r. i nadal od 01.04.1957 r., ostatnio na stanowisku konsultanta Wydz. Ekonomicznego KC" (Zaświadczenie Referatu Personalnego KC z 1973 r.).
Od 1947 r. do 1956 r. poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm I kadencji, od 1961 r. do 1972 r. poseł na Sejm III-V kadencji.
Z-ca przewodniczącego PKPG od 16.12.1950 r., oraz od 19.11.1952 r.
Źródła: AAN CK X-3632; Naczelne władze państwowe 1944-1979, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Zastępca Kierownika Wydział Przemysłowy KC Warszawa PPR 02-1946 03-1947 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 11.
Zastępca Kierownika Wydział Propagandy i Prasy KC Warszawa PPR 03-1947 12-1948 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 10.
Zastępca Kierownika Wydział Propagandy Masowej KC Warszawa PZPR 12-1948 12-1949 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 63.
Zastępca Członka KC Warszawa PZPR 21-12-1948 1954 PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 65.
Zastępca Kierownika Wydział Ekonomiczny KC Warszawa PZPR 12-1949 07-1951 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 33.
Zastępca Kierownika Wydział Przemysłu Ciężkiego KC Warszawa PZPR 06-1951 06-1957 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 65.
Członek KC Warszawa PZPR 17-03-1954 1971 Naczelne władze państwowe 1944-1979, T. Mołdawa, s. 205; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 77, 93, 107, 123.
Zastępca Kierownika Wydział Ekonomiczny KC Warszawa PZPR 06-1957 07-1964 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 34.
Kierownik Wydział Planowania i Finansów KC Warszawa PZPR 09-1964 03-1971 PPR, PPS, PZPR, Struktura aparatu centralnego 1944-1980, oprac. W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, s. 56.