Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Kowalczyk
Miejsce urodzenia: Sosnowiec
Data urodzenia: 24-04-1910
Imię ojca: Norbert
Imię matki: Agnieszka
Dodatkowe informacje:

Od 1928 r. do 1948 r. w PPS, od 15.12.1948 r. w PZPR.
Od 07.1945 r. do 12.1948 r. członek Rady Naczelnej PPS.
Od 12.1945 r. do 10.1955 r. poseł do KRN, na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji (w dniu 05.10.1955 r. zrzekł się mandatu poselskiego).
Od 06.06.1949 r. do 05.05.1954 r. sekretarz CRZZ (W-wa).
Źródła: AAN CK/VII-672; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek KC Warszawa PZPR 21-12-1948 03-1954 AAN CK/VII-672; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 377; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 62.
I Sekretarz KW Kraków PZPR 23-12-1948 4-06-1949 AAN CK/VII-672; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 309.
Członek CKR KC Warszawa PZPR 17-03-1954 12-1971 AAN CK/VII-672; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 87, 103, 118, 136.