Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Marian
Nazwisko: Cieślak
Miejsce urodzenia: Olbięcin pow. Kraśnik
Data urodzenia: 18-12-1931
Imię ojca: Walenty
Imię matki: Aniela
Dodatkowe informacje:

Członek PZPR od 1961 r.
Członek Związku Młodzieży Polskiej (ZMP) od 1949 r.
Był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej w Chełmie.
W okresie 15.08.1951 – 15.11.1952 oraz 1967/68 praca nauczycielska.
Od 1956 pracownik WSK Świdnik:1956 – 1966 meteorolog w lotniczym biurze pogody WSK Świdnik, następnie 1966 – 1968 kierownik sekcji administracyjno-gospodarczej WSK Świdnik.
Wykształcenie:
1) matura i kurs pedagogiczny (1951),
2) technik meteorolog - kurs w Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym w Warszawie (1955-1956),
3) inż. rolnik, Wyższa Szkoła Rolnicza w Lublinie, Wydział Rolny (1965),
4) mgr inż. rolnik, Akademia Rolnicza w Lublinie (1974),
Przeszkolenie partyjne: kurs 2-miesięczny, Wyższa Szkoła Partyjna w Moskwie (1976).
W PZPR pełnił m. in. funkcje: kontrolera szkolenia partyjnego (1965 – 1967) oraz prelegenta społecznego przy KP PZPR Lublin i seminarzysty szkolenia partyjnego przy KZ PZPR w WSK Świdnik (1967-1968).
Występujące w źródłach rozbieżności dotyczące przebiegu kariery partyjnej dotyczą pracy na stanowiskach:
1) instruktora W. Rolnego KW PZPR w Lublinie; występują też daty 12.05.1968 – 1972 (AAN, CK VII/179);
2) starszego instruktora W. Rolnego KW PZPR w Lublinie; występują też daty 04.1972 – 1973 (AAN, CK VII/179);



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Instruktor Wydział Rolny Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 01-05-1968 31-03-1973 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/272.
Starszy Instruktor Wydział Rolny Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 01-04-1973 31-07-1973 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/272.
I Sekretarz Komitet Powiatowy Włodawa PZPR 01-08-1973 31-05-1975 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/272
Zastępca Członka Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 12-03-1974 31-05-1975 AAN, CK VII/179.
Kierownik Wydział Rolny i Gospodarki Żywnościowej Komitet Wojewódzki Chełm PZPR 01-06-1975 1978 AAN, CK VII/179; ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/272.
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Chełm PZPR 01-06-1975 16-06-1981 APL O/Ch, KW PZPR Chełm, 1, 3-4.
Sekretarz Ds. Rolnych Komitet Wojewódzki Chełm PZPR 01-03-1978 31-08-1981 AAN, CK VII/179.
.