Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 18-03-2020 14:23

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław
Nazwisko: Grzelak
Miejsce urodzenia: Chełm
Data urodzenia: 17-05-1938
Imię ojca: Wojciech
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Członek PZPR od 15.10.1959 r. (w części źródeł – APL O/Ch, KW PZPR Chełm, 3498 – występuje data 15.10.1960).
Członek Związku Młodzieży Polskiej (ZMP) i Związku Młodzieży Socjalistycznej (ZMS), pełnił funkcje:
1) 1954 – 1956 sekretarza, przewodniczącego koła ZMP w Chełmie,
2) 1957 – 1960 sekretarza KP ZMS,
3) 1957 – 1967 sekretarza grupy działania ZMS,
4) 18.01.1960 – 1965 wiceprzewodniczącego KP ZMS w Chełmie (rozbieżne dane, jako data początkowa występuje też 18.06.1960) ,
5) 1965 – 09.12.1967 przewodniczącego ZP ZMS w Chełmie,
6) 9.12.1967 – 31.10.1972 wiceprzewodniczącego ZW ZMS w Lublinie.
Był też m. in. członkiem: TPPR (1974), TKKF (1958 – 1968), PZPN (1968), PTE (1970 – 1972).
W latach 1964 – 1968 był radnym Miejskiej Rady Narodowej w Chełmie.
Poza aparatem partyjnym zajmował następujące stanowiska kierownicze:
1) 1968 – 1972 zastępcy Komendanta Wojewódzkiego ORMO w Lublinie,
2) 01.07.1975 – 15.12.1981 przewodniczącego WRZZ w Chełmie (rozbieżne dane, jako data początkowa występuje też 19.06.1976) ,
3) 01.08.1982 – 31.05.1983 zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Turystycznego „Lublinianka” w Lublinie,
4) 01.06.1983 – 30.11.1986 prezesa Spółdzielni Niewidomych w Lublinie.
Wykształcenie: mgr administracji, UMCS – ZSA.
Przeszkolenie partyjne:
1) Centralny Ośrodek Kształcenia Aktywu ZMS (08.05 – 08.06.1960),
2) WSNS (9 – 14.04.1973).
Był członkiem zespołu ds. skarg (1968 – 1971) i komisji organizacyjnej (1971 – 1975) KW PZPR w Lublinie
Występujące w źródłach rozbieżności dotyczące przebiegu kariery partyjnej dotyczą pracy na stanowiskach:
1) członka Egzekutywy KM PZPR w Chełmie, jako data końcowa występuje też 1967,
2) zastępcy członka KP PZPR w Chełmie, jako data końcowa występuje też 1967,
3) instruktora W. Organizacyjnego KW PZPR w Lublinie, jako data początkowa występuje też 01.10.1972,
4) starszego instruktora W. Organizacyjnego KW PZPR w Lublinie, jako data końcowa występuje też 18.06.1976.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Egzekutywa Komitet Miejski Chełm PZPR 1964 1968 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/609; APL O/Ch, KW PZPR Chełm, 3498
Zastępca Członka Komitet Powiatowy Chełm PZPR 1966 1968 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/609; APL O/Ch, KW PZPR Chełm, 3498
Instruktor Wydział Organizacyjny Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 01-11-1972 31-08-1973 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/609; APL O/Ch, KW PZPR Chełm, 3498
Starszy Instruktor Wydział Organizacyjny Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 01-09-1973 30-06-1975 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/609; APL O/Ch, KW PZPR Chełm, 3498
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Chełm PZPR 06-1975 16-06-1981 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/609; APL O/Ch, KW PZPR Chełm, 1-5
Starszy Inspektor Kancelaria KW Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 16-12-1981 31-07-1982 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/609
Kierownik Wydział Ekonomiczny Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 01-12-1986 30-01-1990 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/609