Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Zdzisław Lech
Nazwisko: Sadowski
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 10-02-1925
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Wanda
Dodatkowe informacje:

Bezpartyjny;
1942-1944 w NSZ oraz w organizacji "Młodzież Wielkiej Polski" (kapral podchorąży AK w czasie powstania warszawskiego)
1946-1949 referent Banku Gospodarstwa Krajowego;
1947-1949 asystent w SGH;
1949-1955 st. asystent SGPiS;
1953-1965 adiunkt UW;
1965-1970 profesor University of Ghana (Akra)
1970-1972 z-ca dyr. Centrum Planowania Rozwoju, Projekcji i Polityki Gospodarczej w Sekretariacie ONZ w Nowym Jorku;
1973-1981 w Instytucie Planowania w Warszawie, 1980-1981 z-ca dyr. Instytutu;
13.10.1981 - 26.03.1987 podsekretarz stanu w URM (z-ca pełnomocnika rządu ds. reformy gospodarczej)
od 11.1985 prezes ZG Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego;
1985 - 03.1987 wiceprzew., 03-06.1987 przew. Konsultacyjnej Rady Gospodarczej;
12.1986 - 07.1989 członek Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa;
Źródła: AAN KC PZPR CK/VII-2393; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 420.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Urząd Rady Ministrów Warszawa 13-10-1981 26-03-1987 AAN KC PZPR CK/VII-2393; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 179.
Członek Partyjno-Rządowa Komisja ds. Przeglądu i Unowocześniania Struktur Organizacyjnych Gospodarki i Państwa Warszawa 1986 AAN KC PZPR CK/VII-2393.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 16-04-1987 19-09-1988 AAN KC PZPR CK/VII-2393.
Przewodniczący Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Warszawa 24-10-1987 19-09-1988 AAN KC PZPR CK/VII-2393.