Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-09-2020 08:50

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Danuta Teresa
Nazwisko: Twarowska
Nazwisko rodowe: Posłuszna
Miejsce urodzenia: Hańsk
Data urodzenia: 02-01-1941
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:

Członek PZPR od 1964 (lub 1965 – rozbieżne dane).
Członek ZMP (1954 – 1956), była członkiem Zarządu Szkolnego ZMP LO w Chełmie.
Pełniła funkcje w licznych organizacjach społecznych: wiceprzewodnicząca Zarządu Powiatowego Ligi Kobiet (1968 – 1970), członek Zarządu Powiatowego Ligi Kobiet (1970 – 1975), członek Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet (1975), członek Zarządu Powiatowego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej (1972 - 1975), członek Zarządu Powiatowego Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej (1972 – 1975).
W latach 1959 – 1966 położna. W okresie 1967 – 1969 inspektor higieny Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie.
Wykształcenie:
1) Państwowa Szkoła Położnych,
2) mgr prawa, UMCS.
Przeszkolenie partyjne:
1) Wieczorowa Szkoła Aktywu,
2) 6-tygodniowy kurs w Kijowie.
W PZPR pełniła funkcje: członka KZ i sekretarza POP (1968 – 1969), II Sekretarza POP (od 1971), Sekretarza OOP przy W. Zdrowia PPRN we Włodawie (od 1868) – brak bliższych danych.
Występujące w źródłach rozbieżności dotyczące przebiegu kariery partyjnej dotyczą pracy na stanowiskach:
1) instruktora KP PZPR we Włodawie, jako końcowa pojawia się też data 30.04.1972,
2) kierownika POPP we Włodawie, jako początkowa pojawia się też data 1.05.1972.
Ponadto na listach płac KW PZPR w Lublinie D. Twarowska występuje jako instruktor (inspektor) WOKI w okresie 06.1975 – 08.1980, zastępca kierownika WOKI i kierownik WUML 09.1980 – 12.1981, zastępca kierownika W. Polityczno-Organizacyjnego 01.1982 – 01.1989, inspektor W. Polityczno-Organizacyjnego 02-12.1989.
Źródło: ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2609. 2/1-4; APL, KW PZPR Lublin, listy płac, 51-148.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Instruktor Komitet Powiatowy Włodawa PZPR 15-02-1969 31-03-1972 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2609
Kierownik Powiatowy Ośrodek Propagandy Partyjnej Komitet Powiatowy Włodawa PZPR 01-04-1972 31-05-1975 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2609
Inspektor Wojewódzki Ośrodek Kształcenia Ideologicznego Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 01-06-1975 10-09-1980 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2609
Zastępca Kierownika - Kierownik Wuml Wojewódzi Ośrodek Kształcenia Ideologicznego Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 11-09-1980 31-12-1981 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2609
Zastępca Kierownika Wydział Polityczno-Organizacyjny Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 01-01-1982 31-12-1989 ŁAD, KW PZPR Lublin, 1/2609