Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-05-2020 10:58

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Bronisław
Nazwisko: Drzewiecki
Miejsce urodzenia: Kalenice
Data urodzenia: 23-01-1907
Imię ojca: Jan
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:

Inż. rolnik. Używał ps. "Borczyk".  W SL od 1945. W PSL w l. 1945-1946. W PSL „Nowe Wyzwolenie” w l. 1946-1947. Od 11.1949 w ZSL. 02.1944-01.1945 członek ZG SL „Wola Ludu” i członek komitetu redakcyjnego pisma „Wola Ludu”. 01-09.1945 wiceprezes NKW i 06.02.-30.09.1945 członek RN SL. 07.10-06.11.1945 członek Prezydium NKW SL (Grupa Stanisława Bańczyka). Od 06.11.1945-01.1946 członek Prezydium NKW PSL i 01-06.1946 członek RN PSL. Od 09.06.1946-27.10.1946 wiceprezes i sekretarz naczelny, a od 17.02.1947-13.11.1947 prezes GKW PSL „Nowe Wyzwolenie”. Od 02.1944-04.08.1952 oraz 20.02.1957-30.05.1969 poseł do KRN, na Sejm Ustawodawczy i na Sejm PRL II-IV kadencji. 05.1945-02.1946 przewodniczący Komisji Rolnej KRN. 02-11.1947 przewodniczący Klubu Poselskiego PSL „Nowe Wyzwolenie” w SL. 06.1965-05.1969 przewodniczący Komisji Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w Sejmie IV kadencji. 05-09.1945 przewodniczący Klubu Posłów Ludowych w KRN. 23.03.1951 r. na wniosek naczelnego prokuratora wojskowego pozbawiony immunitetu poselskiego. 1951-1953 więziony. 27.10.1956 r. rehabilitowany i przywrócony w prawach członka ZSL.18.03.1957-09.1959 pezes Głównego Komitetu Organizacyjnego Kółek i Organizacji Rolniczych. Zmarł 29.07.1985 r.

Źródła: NKW PSL, Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 884; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta,  Warszawa 1989, s. 96-97, 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek NK Warszawa ZSL 17-12-1956 29-11-1959 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 284
Sekretarz NK Warszawa ZSL 17-12-1956 29-11-1959 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 283
Członek NK Warszawa ZSL 30-11-1959 29-11-1964 CKDRL, sygn. 884
Członek GKR NK Warszawa ZSL 29-11-1964 4-04-1973 CKDRL, sygn. 884