Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Izydor
Nazwisko: Adamski
Miejsce urodzenia: Kraśnica
Data urodzenia: 05-11-1937
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Anna
Dodatkowe informacje:

W ZSL od 1957. 1952-1956 w ZMP. 1958-1960 w ZMW. 01.11.1961 - 09.1963 kierownik działu w redakcji „Wieś Współczesna”. 10.1963 - 09.1965 stypendium doktoranckie PAN. 10.1965 - 08.1968 zastępca redaktora naczelnego w redakcji „Wieś Współczesna”. 01.08.1968 - 31.10.1973 redaktor naczelny „Dziennika Ludowego”. 08.10.1974 - 12.1980 redaktor naczelny „Zielonego Sztandaru”. 21.03.1976 - 24.02.1983 poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji. 03.1981 - 06.1981 redaktor naczelny „Wsi Współczesnej”. 05.1982 - 02.1983 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Zmarł 24.02.1983.
Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL) sygn. 862; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, Warszawa 1991; S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego, Warszawa 1965, Nr 7, s. 387-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Asystent Centralny Ośrodek Szkoleniowy Naczelny Komitet Warszawa ZSL 1959 1961 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 862.
Zastępca Członka Naczelny Komitet Warszawa ZSL 1969 1973 CKDRL, sygn. 862.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 1973 1988 CKDRL, sygn. 862.
Zastępca Kierownika Wydział Prezydialny Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-10-1973 9-10-1974 CKDRL, sygn. 862.
Członek sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 26-10-1974 7-05-1981 CKDRL, sygn. 862; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 278, 279.
Sekretarz Naczelny Komitet Warszawa ZSL 08-05-1981 17-11-1981 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 283.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 08-05-1981 24-02-1983 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 279, 285.