Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Czesław
Nazwisko: Mroczek
Miejsce urodzenia: Sitarze
Data urodzenia: 11-03-1920
Imię ojca: Jan
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Czesław Mroczek występuje w aktach śledczych i operacyjnych z lat 1945-1956: w PUBP Węgrów, Wydziału Śledczego WUBP Warszawa, Wydziału Śledczego MBP oraz Wydziału VI Dep. IV MBP. Są to skomasowane akta operacyjne i śledcze dotyczące Cz. Mroczka, który należał do Narodowych Sił Zbrojnych i m. in. brał udział w akcji odbicia z więzienia członka tej organizacji. Dnia 26.01.1945 został aresztowany przez PUBP w Węgrowie, następnie przekazany Sekcji Śledczej WUBP w Warszawie, 26.03.1945 wywieziony do ZSRR - do łagru w miejscowości Borowlanka na Uralu. Powrócił do Polski 23.11.1945 jako repatriant. Od roku 1951 był rozpracowywany przez Referat III PUBP Węgrów i Wydz. VI Dep. IV MBP. W roku 1951 UB usiłował pozyskać go do współpracy na podstawie "materiałów kompromitujących" (przynależność do NSZ oraz nie ujawnienie tego faktu w roku 1945 przed Komisją Likwidacyjną). Celem werbunku miało być „wydobycie danych o działalności w organizacji NSZ oraz o innych członkach tej organizacji”. Z treści akt wynika, że do pozyskania Cz. Mroczka do współpracy nie doszło – „zrezygnowano z werbunku”. Akta śledcze zarchiwizowano pod sygn. 96/III. Materiały operacyjne zarchiwizowano pod sygn. 28164/b w listopadzie 1956. W dniu 20.09.1960 obie jednostki archiwalne skomasowano. IPN BU 0207/119 (376/III), IPN BU 01568/119 (376/3), zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Występuje w opracowaniu wewnątrzresortowym z roku 1980 - dotyczącym Okręgu XII Narodowych Sił Zbrojnych. Materiały stanowią: charakterystyki, kwestionariusze osobowe, "Karty na czyn przestępny", odpisy dokumentów wytworzonych przez NSZ oraz życiorysy trzech dowódców. Okręg XII NSZ działał w latach 1945-50 na terenie powiatów: Siedlce, Łuków, Węgrów, Włodawa, Sokołów Podlaski, Radzyń Podlaski oraz Biała Podlaska i liczył ok. 188 żołnierzy. Ich inwigilację prowadziły, w ramach Spraw Agenturalnego Rozpracowania o krypt. "Folwark", "Jawa" i "Starszy", odpowiednie Powiatowe UBP oraz Wydz. III WUBP w Warszawie. Aresztowano 78 żołnierzy NSZ tego Okręgu, spośród których 5 skazano na karę śmierci, 6 na dożywotnie więzienie, a kilkudziesięciu na kary od 2 do 15 lat więzienia. Materiały te zawierają m. in. kwestionariusz osobowy Czesława Mroczka, który "w okresie okupacji należał do NSZ na terenie pow[iatu] Węgrów. Po wyzwoleniu nie ujawnił się i nadal był członkiem NSZ XII Okręgu (…). Brał udział w napadzie w 1945 r. na PUBP Węgrów celem odbicia aresztowanych. Aresztowany nie był". IPN BU 0180/84 (2 tomy).
Występuje w opracowaniu wewnątrzresortowym z roku 1988 - dotyczącym Okręgu Warszawskiego Narodowych Sił Zbrojnych (kryptonim „I-B”). Materiały stanowią: charakterystyka, kwestionariusze osobowe i „Karty na czyn przestępny”. Według treści charakterystyki, w styczniu roku 1945, na polecenie Komendy Głównej NSZ, Okręg Warszawski NSZ o kryptonimie „I-B” wznowił swoją działalność. Usiłowano odtworzyć strukturę Okręgu z czasów niemieckiej okupacji, ale okazało się to niemożliwe z uwagi na liczne straty osobowe w gronie dawnego kierownictwa. W ramach Okręgu działało kilka oddziałów zbrojnych NSZ oraz dwie grupy zajmujące się działalnością propagandową. W czerwcu 1945 dowódca Okręgu został aresztowany. Po ogłoszeniu przez komunistyczne władze „amnestii” w roku 1947, znaczna część członków NSZ z tego Okręgu ujawniła się. Akta te zawierają m. in. kwestionariusz osobowy odnoszący się do Czesława Mroczka ps. „Babinicz”. W tym dokumencie zapisano: „po wyzwoleniu wydał polecenie wznowienia działalności NSZ w powiecie węgrowskim (…). Bliższych danych o jego działalności brak”. IPN BU 0180/102 (2 tomy).
Figuruje na liście Polaków wywiezionych wiosną 1945 przez NKWD z obozu przejściowego w Rembertowie na teren guberni swierdłowskiej (ZSRS) - według zestawienia na dzień 15.06.1945. IPN BU 875/1.
.