Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Alfons Franciszek
Nazwisko: Chmielowiec
Miejsce urodzenia: Radomyśl
Data urodzenia: 04-10-1900
Imię ojca: Edward
Imię matki: Janina
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Materiały operacyjne dotyczące księdza Alfonsa Chmielowca, który podczas okupacji pełnił funkcję kapelana Armii Krajowej na terenie powiatu kolbuszowskiego. W związku z podejrzeniami o członkostwo w Stronnictwie Narodowym i kontakty z członkami Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, poszukiwany był przez organy bezpieczeństwa. Od 1948 r. ukrywał się w klasztorze Sióstr Urszulanek w Pniewach. Po ustaleniu miejsca jego przebywania, Wydz. VI WUdsBP w Poznaniu planował pozyskanie go do współpracy na podstawie materiałów obciążających tj. informacji o członkostwie w SN i kontaktach z działaczami WiN. Z pozyskania zrezygnowano z powodu ujawnienia się ks. Alfonsa Chmielowca w Prokuraturze Wojewódzkiej w Rzeszowie (18.06.1956). W aktach sprawy znajdują się dokumenty wytworzone od 1946 r. przez kolejne komórki organów bezpieczeństwa państwa tj. PUBP w Kolbuszowej, WUBP/WUdsBP w Rzeszowie, WUdsBP w Poznaniu. Prowadzenie sprawy zakończono 19.11.1956. IPN Po 08/757 (6576/II).
Ksiądz Alfons Chmielowiec objęty został kontrolą operacyjną w ramach prowadzonej na jego osobę Teczki Ewidencji Operacyjnej na Księdza, w ramach której zbierano informacje na jego temat w okresie od 17.12.1963 do momentu śmierci tj. 24.12.1979. Sprawę prowadziły KPMO w Szamotułach i Wydz. IV KWMO w Poznaniu. Materiałów o sygn. 10291/II brak, wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.