Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Roman
Nazwisko: Maćkowski
Miejsce urodzenia: Dąbrówka
Data urodzenia: 24-03-1939
Imię ojca: Józef
Imię matki: Helena
Dodatkowe informacje:

W ZSL od 1958. W ZMP w l. 1952-1956. 1957-1972 w ZMW. Od 20.10.1960 do 28.02.1966 kolejno: instruktor, zastępca kierownika i od 01.03.1961- 28.02.1966 kierownik Wydziału Organizacyjnego ZG ZMW. Od 01.03.1970 do 30.06.1972 sekretarz i wiceprzewodniczący ZG ZMW. 19.03.1972 - 19.03.1976 poseł na Sejm PRL VI kadencji. Od 29.06.1972 zastępca przewodniczącego Prezydium WRN, a od 12.1973 do 06.1975 wicewojewoda kielecki. Od 01.07.1975 do 1981 wojewoda radomski. 12.1982 - 05.1983 podsekretarz stanu w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego i Usług. 13.06.1986 - 30.06.1990 radca w ambasadzie PRL w Ludowej Republice Bułgarii.
Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL) sygn. 2158; T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, Warszawa 1991; S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego, Warszawa 1965, nr 7, s. 387-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Zastępca Członka Naczelny Komitet Warszawa ZSL 29-11-1964 20-01-1976 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego(dalej: CKDRL), sygn. 2158.
Zastępca Kierownika Wydział Organizacyjny Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-03-1966 30-09-1966 CKDRL, sygn. 2158.
Sekretarz WOJEWÓDZKI KOMITET Katowice ZSL 01-10-1966 31-10-1967 CKDRL, sygn. 2158.
Zastępca Kierownika Wydział Organizacyjny Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-11-1967 28-02-1970 CKDRL, sygn. 2158.
Wiceprezes WOJEWÓDZKI KOMITET Kielce ZSL 24-06-1972 30-06-1975 CKDRL, sygn. 2158.
Wiceprezes WOJEWÓDZKI KOMITET Radom ZSL 07-1975 1981 CKDRL, sygn. 2158.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 20-01-1976 24-03-1988 CKDRL, sygn. 2158.
Członek sekretariat Naczelny Komitet Warszawa ZSL 04-04-1980 15-12-1980 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 279-280.
Kierownik Wydział Organizacyjny Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-02-1982 11-1982 CKDRL, sygn. 2158.
Sekretarz Naczelny Komitet Warszawa ZSL 26-04-1983 19-03-1986 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, s. 283.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 26-04-1983 19-03-1986 T. Mołdawa,Ludzie władzy 1944-1991, s. 285.