Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Mikołaj
Nazwisko: Dachow
Miejsce urodzenia: Nowosielce Kozickie
Data urodzenia: 04-05-1912
Imię ojca: Stefan
Imię matki: Maria
Znany/a też jako:
Mikołaj Dachów

Dodatkowe informacje:

W ZSL od 1949 roku. Członek ZMW "Wici" w latach 1929 - 1935, następnie w okresie od 1935 do listopada 1937 r. członek KPP. Podczas okupacji w latach 1943 - 1944 w partyzantce sowieckiej, w oddziale pod dowództwem S. Kowpaka, w okolicach Chyrowa [Ukraina], pseudonimy: "Sęp" i "Dąb". Następnie w okresie 1944-1945 zaangażowany w "Pomoc w organizowaniu samorządu terytorialnego t.j. gmin w powiecie [przemyskim] i Milicji Obywatelskiej". W latach 1944-1946 sekrtarz gminny PPR, wójt gminy w Wojtkowej w latach 1945 - 1956. Od 1946 w SL - Wiceprezes Zarządu Powiatowego, w 1947 Prezes Powiatowego Zarządu w Przemyślu. Od 7.02.1949 p.o. Prezesa Zarządu Wojewódzkiego SL w Szczecinie. Od 04.02.1947 do 20.11 1956 poseł na Sejm Ustawodawczy i Sejm PRL I kadencji. Od 08.1948 do 01.02.1949 przewodniczący PRN w Przemyślu. W l. 1957-1962 prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych w Szczecinie. Zmarł 29.09.1971 w Szczecinie.
Źródła: NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego, sygn. 649;T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 272-273, 284; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Warszawa 1989, s. 82; 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Warszawa 1965, s. 387-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 12-03-1956 CKDRL, sygn. 649, T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 273.
Członek Rada Naczelna Warszawa ZSL 29-11-1949 30-11-1956 S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Warszawa 1965, s. 420-422.
Członek Główna Komisja Kontroli Stronnictwa Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 29-11-1949 1956 CKDRL, sygn. 649.
Przewodniczący Wojewódzki Komitet Wykonawczy Szczecin ZSL 04-12-1949 1950 CKDRL, sygn. 649.
Członek Sekretariat Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 04-12-1950 12-03-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 272-274.
Kierownik Wydział Organizacyjny Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 01-02-1951 CKDRL, sygn. 649.
Członek Naczelny Komitet Wykonawczy Warszawa ZSL 26-06-1954 12-03-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 284.
Prezes Wojewódzki Komitet Warszawa ZSL 1956 Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Warszawa 1989, s. 82.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-03-1956 30-11-1959 CKDRL, sygn. 649; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Warszawa 1989, s. 82.