Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-05-2019 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Bernard
Nazwisko: Rośkiewicz
Miejsce urodzenia: Załęże
Data urodzenia: 05-05-1920
Imię ojca: Wincenty
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

W SL od 1948. W ZSL od 11.1949. Od 03.1946 do 07.1948 nauczyciel i kierownik szkoły w Laskach, pow. Ząbkowice Śląskie. W l. 1948-1949 podinspektor szkolny w Ząbkowicach Śląskich. W okresie 1948 - 1950 sekretarz Oddziału Powiatowego ZNP, a w l. 1949-1950 prezes Oddziału Powiatowego TPD w Ząbkowicach Śląskich. Od 1948 do 1949 wiceprezes ZP SL w Ząbkowicach Śląskich. Od 1949 do 1950 zastępca przewodniczącego i przewodniczący Prezydium PRN w Ząbkowicach Śląskich. 1952-1956 sekretarz, a od 1953 do 1956 członek Prezydium WK FJN we Wrocławiu. W l. 1957-1983 wiceprzewodniczący WK FJN we Wrocławiu. Od 1957 wiceprzewodniczący ZW TPPR we Wrocławiu. W l. 1970-1975 członek ZG TPPR. Od 30.05.1965 do 30.05.1969 poseł na Sejm PRL IV kadencji. W l. 1973-1984 wiceprzewodniczący WRN we Wrocławiu.
Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL) sygn. 7778; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 281, 285; 3. Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Warszawa 1989, s. 347, 348; 4. S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965) [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Warszawa 1965, s. 387-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Wiceprezes POWIATOWY KOMITET WYKONAWCZY Ząbkowice Śląskie ZSL 1949 1950 Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, s. 347-348.
Kierownik Wydział Organizacyjny Wojewódzki Komitet Wykonawczy Wrocław ZSL 01-09-1950 28-02-1953 CKDRL, sygn. 7778.
Członek PREZYDIUM Wojeódzki Komitet Wykonawczy Wrocław ZSL 1953 12-03-1956 CKDRL, sygn. 7778.
Wiceprzewodniczący Wojewódzki Komitet Wykonawczy Wrocław ZSL 14-11-1954 30-06-1956 CKDRL, sygn. 7778.
Członek PREZYDIUM WOJEWÓDZKI KOMITET Wrocław ZSL 12-03-1956 1989 CKDRL, sygn. 7778.
Członek Naczelny Komitet Warszawa ZSL 12-03-1956 27-11-1989 CKDRL, sygn. 7778.
Kierownik Wydział Propagandy i Szkolenia Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-07-1956 31-12-1956 CKDRL, sygn. 7778.
Instruktor Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-01-1957 31-07-1957 CKDRL, sygn. 7778.
Wiceprezes WOJEWÓDZKI KOMITET Wrocław ZSL 01-08-1957 15-10-1967 CKDRL, sygn. 7778.
Prezes WOJEWÓDZKI KOMITET Wrocław ZSL 12-10-1967 27-01-1987 CKDRL, sygn. 7778.
Członek PREZYDIUM Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-01-1985 23-03-1988 T. Mołdawa, Ludzie władzy, 1944-1991, s. 285.