Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Franciszek
Nazwisko: Sadurski
Miejsce urodzenia: Końskowola, pow. Puławy
Data urodzenia: 25-09-1912
Imię ojca: Jakub
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Pseudonim "Turoń", "Walicki". W ZSL od 11.1949. Uczestnik  kampanii wrześniowej. W latach 1940-1941 żołnierz ZWZ-AK. W latach 1941-1944 komendant obwodu BCh na pow. lubelski. Od połowy 1944 członek Komendy Powiatowej BCh w Puławach. Rdaktor naczelny  pisma  konspiracyjnego "Orle Ciosy". W ZMW RP "Wici" od 1944. Od 27.08.1944-06.05.1945 wiceprezes ZG ZMW RP "Wici". W okresie 06.05-12.1945 przewodniczący, a od 04.1947-1948 członek Komisji Rewizyjnej ZG ZMW RP "Wici". Od 09.06.1946-02.1947członek PSL "Nowe Wyzwolenie". W SL od 17.02.1947-11.1949. Od 01.11.1947 zastępca kierownika Wydziału Ogólno-Prawnego, a od 23.04.1948-03.1949 kierownik Wydziału Prawnego NKW SL. Od 10-11.1949 członek Prezydium CKKP NKW SL. Od 14.09.1944 kierownik biura w lubelskim, a od 30.06.1945 w łódzkim  oddziale  Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Od 01.07.1945-30.04.1946 dyrektor departamentu w Ministerstwie Leśnictwa. Od 01.05.1946 wicedyrektor, a od 01.10.1946-03.1951 dyrektor Biura Prawnego w Ministerstwie Leśnictwa. Od 1945 członek Zrzeszenia Prawników Polskich. Od 10.1959 członek Zarządu Głównego, a od 11.1967 wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Prawników Polskich. Od 21.03.1951-10.03.1957 sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej. Od 04.1956 członek Komitetu Redakcyjnego "Palestry". Od 10.1959-07.1964 prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. Od 05.1964-06.1969 prezes Wyższej Komisji Dyscyplinarnej dla spraw Adwokatów przy NRA. Od 30.05.1965-15.02.1972 i od 21.03.1976-31.08.1985 poseł na Sejm PRL IV-V, VII-VIII kadencji. W latach 1965-1985 sekretarz Klubu Poselskiego ZSL. Członek Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości w Sejmie VII kadencji. W IV kadencji Sejmu zastępca przewodniczącego, a w V Kadencji sekretarz Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej. 

Źródła: Centralna Kartoteka Działaczy Ruch Ludowego (dalej CKDRL), sygn. 2152; T. Moładwa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta. Warszawa1989, s. 353-354.; S. Giza, Władze naczelne  stronnictw ludowych (1861-1965), [w:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Warszawa 1965, s. 387-448.    



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa 04-04-1957 03-1959 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (CKDRL), sygn. 2152; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1989. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, s. 209.
Przewodniczący Główny Sąd Partyjny Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-11-1959 30-06-1978 CKDRL, sygn, 2152.
Członek Główny Sąd Partyjny Naczelny Komitet Warszawa ZSL 30-06-1978 29-03-1984 CKDRL, sygn. 2152