Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Franciszek Alojzy
Nazwisko: Ochlak
Miejsce urodzenia: Zgniłobłoty
Data urodzenia: 21-08-1921
Imię ojca: Jan
Imię matki: Elżbieta
Znany/a też jako:
Franciszek Ostrowski
urodzony/a 21- 08-1921 Zgniłobłoty
Imiona rodziców: Jan


Franciszek Alojzy Ochlak
urodzony/a 23- 08-1921 Zgniłobłoty
Imiona rodziców: Jan Elżbieta


Dodatkowe informacje:

W czasie okupacji posługiwał się nazwiskiem Franciszek Ostrowski. Wstąpił do MO w Bydgoszczy i w ramach tzw. Grupy Bydgoszcz skierowany na Ziemie Odzyskane. Służba w MO: 14.12.1954-31.05.1971. Wg notatki służbowej z 21.10.1970 brał czynny udział w walkach z podziemiem niepodległościowym. Z Posterunku w Żabim Rogu na Posterunek w Myślicach przenoszony ze stanowiska komendanta (brak danych, kiedy nastąpiło mianowanie). W niektórych dokumentach zamiast nazwą Żabi Róg posługiwano się nazwą Złoty Róg (niemiecka zwyczajowa nazwa wsi Guldindhorn, oficjalna Horn).


Kursy i szkolenia:

Wg świadectwa na Kursie Przeszkolenia Komendantów Posterunków w CW MO w Słupsku był od 18.06.1947 do 29.10.1947.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KP MO MORĄG BRAK DANYCH MILICJANT 22-08-1945
IPN Bi 060/3201 5243/VI akta osobowe i karta
CW MO SŁUPSK KURS KOMENDANTÓW POSTERUNKÓW MILICJI OBYWATELSKIEJ SŁUCHACZ 07-06-1947
KP MO MORĄG POSTERUNEK W ŻABIM ROGU P.O. KOMENDANTA 30-11-1947
KP MO MORĄG POSTERUNEK W MYŚLICACH KOMENDANT 18-09-1948
KP MO KĘTRZYN POSTERUNEK W BIEDASZKACH KOMENDANT 07-02-1949
KW MO OLSZTYN DO DYSPOZYCJI 01-08-1950
KP MO OLSZTYN POSTERUNEK W STAWIGUDZIE KOMENDANT 15-08-1950
KP MO BISKUPIEC POSTERUNEK W RADOSTOWIE KOMENDANT 01-02-1953
KP MO BISKUPIEC SŁUŻBA ZEWNĘTRZNA STARSZY REFERENT sierż. 15-12-1953 14-12-1954