Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 27-11-2018 09:38

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Andrzej
Nazwisko: Szubar
Miejsce urodzenia: ZABORZE
Data urodzenia: 14-11-1919
Imię ojca: Michał
Imię matki: Magdalena
Dodatkowe informacje:

W latach 1940-1943 służył w Armii Czerwonej, 1943-1944 w Armii Polskiej w Związku Sowieckim; po ukończeniu szkoły oficerskiej w 1944 r. oddelegowany do PKWN - współorganizator rad narodowych w Chełmie, Krasnymstawie, Zamościu i Hrubieszowie; w latach 1945-1946 w oficerskiej szkole MO w Łodzi; do 1949 r. służył w MO w Radomsku (był również członkiem Zarządu Powiatowego SL w tym mieście) i Rzeszowie; następnie do 1952 prezes Zarządu Okręgowego Spółdzielni Mleczarskiej w Rzeszowie; w 1952 ukończył dwuletnie Studium Zaoczne przy KC PZPR w Warszawie; do 1954 r. pełnił funkcję sekretarza Wojewódzkiego Komitetu Wykonawczego ZSL w Lublinie; w latach 1954-1964 z-ca przewodniczącego WRN w Kielcach; 1965-1972 poseł na Sejm PRL V i VI kadencji; 1964-1972 wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Komitetu FJN w Kielcach i członek prezydium władz woj. TPPR.
Źródła: Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego. Makieta, Warszawa 1989, s. 392; Stanisław Durlej, Romuald Turkowski, Dzieje ruchu ludowego na Kielecczyźnie w latach 1944-1996, Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne w Kielcach, Kielce 1996 r., s. 370-373, 377.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Sekretarz Wojewódzki Komitet Wykonawczy Olsztyn ZSL 1952 Słownik biograficzny działaczy ruchu ludowego, s. 392.
Wiceprezes Wojewódzki Komitet Wykonawczy Kielce ZSL 11-1956 S. Durlej, R. Turkowski, Dzieje ruchu ludowego na Kielecczyźnie (1944-1996), s.370.
Wiceprezes WK Kielce ZSL 25-10-1959 26-01-1964 S. Durlej, R. Turkowski, Dzieje ruchu ludowego na Kielecczyźnie (1944-1996), s. 371-372.
Prezes WK Kielce ZSL 26-01-1964 25-02-1974 S. Durlej, R. Turkowski, Dzieje ruchu ludowego na Kielecczyźnie (1944-1996), s. 372-373.