Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-02-2019 08:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Adam
Nazwisko: Barszczewski
Miejsce urodzenia: WARSZAWA
Data urodzenia: 02-01-1933
Imię ojca: Józef
Imię matki: Elżbieta
Dodatkowe informacje:

W okresie 10.1970-30.04.1972 pracownik rezydentury berlińskiej ps. "Rim" (oficjalnie: asystent dyrektora budowy obiektów przemysłowych wykonywanych przez polskie przedsiębiorstwo budowlane "Energoexport" w Hagemwerder w NRD). "Płk Adam Barszczewski od października 1970 do 31.12.1973 pracował w charakterze asystenta dyrektora budowy eksportowej w Hagenwerder - NRD. Jednocześnie jako oficer kadrowy operacyjnie zabezpieczał ww. budowę, załogi Kierownictwa Grupy Robót w Boxbergu, budowę kopalni węgla brunatnego w Bersdorfie i kilka grup pracowników polskich zatrudnionych w przemyśle NRD." [z charakterystyki z 7.03.1974, k. 49 akt osobowych].
W okresie 1.01.1981-31.01.1986 koordynator Grupy Operacyjnej Departamentu V MSW w Pradze (oficjalnie: I sekretarz Ambasady PRL). "Do zakresu jego obowiązków należała organizacja, nadzór, kontrola i koordynacja pracy operacyjnej podległych mu pracowników kadrowych działających oficjalnie i na przykryciu w CSRS w zakresie: - ujawniania i likwidowania przyczyn i źródeł zagrożeń […] w realizacji inwestycji; - przeciwdziałania próbom infiltracji i przenoszenia na teren CSRS antysocjalistycznych i anarchizujących przejawów działalności b. "Solidarności" z kraju; - przedkładania propozycji kierownictwu Departamentu V MSW o zastosowanie wspólnych przedsięwzięć operacyjnych z SB CSRS […”] (z notatki służbowej z 16.01.1986, k. 84-85).
W okresie 18.09.1950-21.07.1952 Dwuletnia Oficerska Szkoła w CW MSW w Legionowie. W okresie 04.05.1966-08.12.1966 kurs dla dyrektorów ds. ekonomicznych w CODKK w Warszawie. W okresie 5.01.1967-22.09.1967 kurs doskonalenia kadr kierowniczych Służby Bezpieczeństwa.
W okresie 1-5.10.1967, 7-9.07.1975, 5-8.04.1976, 1-4.06.1977 oraz 28.06-01.07.1977 delegowany do ZSRR. W okresie 25-28.05.1976 delegowany do Czechosłowacji.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
CW MBP LEGIONOWO DWULETNIA SZKOŁA OFICERSKA SŁUCHACZ - 18-09-1950 21-07-1952
IPN BU 0604/1118 20105/V akta osobowe
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ X, SEKCJA III MŁODSZY REFERENT - 26-07-1952
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT IX, WYDZIAŁ II, SEKCJA I MŁODSZY REFERENT - 12-01-1953
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT IX, WYDZIAŁ II, SEKCJA I REFERENT - 01-07-1953
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ II, SEKCJA IV REFERENT - 15-06-1954
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ II, SEKCJA IV REFERENT - 01-04-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ II, SEKCJA IV OFICER OPERACYJNY - 01-04-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ VI OFICER OPERACYJNY - 01-01-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ VI STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-07-1959
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ VI INSPEKTOR - 01-07-1963
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ VI ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-12-1963
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ VI NACZELNIK - 01-12-1965
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, GRUPA DO ZADAŃ SPECJALNYCH "Z" STARSZY INSPEKTOR - 31-12-1969
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 15-11-1970
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, GRUPA V STARSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 01-05-1972
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, KIEROWNICTWO STARSZY INSPEKTOR - 01-01-1974
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ VIII ZASTĘPCA NACZELNIKA - 15-09-1974
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III, WYDZIAŁ II NACZELNIK - 01-06-1975
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III ZASTĘPCA DYREKTORA - 15-01-1979
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III "A" ZASTĘPCA DYREKTORA - 01-05-1979
MSW WARSZAWA BRAK DO DYSPOZYCJI DYREKTORA DEPARTAMENTU KADR - 01-01-1981
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT III "A", GRUPA V STARSZY INSPEKTOR (ETAT NIEJAWNY) - 01-01-1981
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT V ZASTĘPCA DYREKTORA (ETAT NIEJAWNY) - 01-07-1985
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT V ZASTĘPCA DYREKTORA płk 01-02-1986 23-07-1987