Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Władysław
Nazwisko: Antczak
Miejsce urodzenia: brak danych
Data urodzenia: 06-09-1925
Imię ojca: Wojciech
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Władysław Antczak od roku 1946 do stycznia 1948 żołnierz antykomunistycznego Konspiracyjnego Wojska Polskiego (pseudonim organizacyjny "Czesiek") na terenie powiatów Wieluń, Sieradz i Kalisz - figuruje w aktach ewidencyjnych i kartotekach WUBP w Łodzi i WUBP w Poznaniu oraz PUBP w Sieradzu z lat 1946-1949. Zapisano w nich między innymi, iż Władysław Antczak "został wcielony do bojówki krypt. >Bałtyk<, której dowódcą był Kazimierz Skalski pseud. >Zapora<, działającej na terenie powiatów wieluńskiego, sieradzkiego i kaliskiego (...), będąc w tej bojówce dokonał szeregu napadów z bronią w ręku (...)". Ponadto "brał udział w zabójstwach działaczy PPR i funkcjonariuszy organów ścigania". Zapisano także, iż Władysław Antczak został "zabity dnia 22.01.1948 r. w miejscowości Popówek pow. Kalisz przez Grupę Operacyjną KBW". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Władysław Antczak pseud. "Czesiek" figuruje w obszernych materiałach PUBP w Sieradzu i Wydz. III WUBP w Łodzi z lat 1948-1950. Materiały te obejmują plany, meldunki i raporty PUBP w Sieradzu - dotyczące działalności podziemia zbrojnego na terenie powiatu sieradzkiego, w tym oddziałów KWP, za lata 1948-1950. Do akt załączono listę aresztowanych członków KWP "Bory", plan likwidacji zbrojnego podziemia w powiecie wieluńskim, wykazy "melin" i szlaków oddziałów zbrojnych KWP, spis członków i współpracowników oddziału "Groźnego", wykazy "wrogiego elementu", wykazy miejscowości, w których ujawniono działalność podziemia. IPN Ld PF10/375 t. 1 (396/X).
Władysław Antczak występuje w obszernych materiałach UB z WUBP w Poznaniu z lat 1946-1954 dotyczących sprawy obiektowej krypt. "Murat" oraz członków i współpracowników oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem st. sierż. Jana Małolepszego pseud. „Murat” - działających w latach 1946-1948 na terenie woj. poznańskiego. Tom 6 materiałów to Opracowanie nr 16 Wydz. "C" KW MO w Poznaniu z roku 1974 pt. "Konspiracyjne Wojsko Polskie. Banda "Zapora"-"Drzymała II", w którym występuje Władysław Antczak. IPN Po 003/335 t. 6 (339/IV).
Władysław Antczak pseudonim "Czesiek" występuje (wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami KWP) w opracowaniu Wydz. "C" KW MO w Łodzi z roku 1978 zatytułowanym "Kontrrewolucyjna organizacja pod nazwą Konspiracyjne Wojsko Polskie w województwie łódzkim, okres działalności 1945-1948". To opracowanie nr 279 obejmuje głównie kwestionariusze osobowe kilkuset żołnierzy i współpracowników KWP, w tym Władysława Antczaka pseudonim "Czesiek". W tym kwestionariuszu zapisano między innymi, że ww. "członek KWP pod dowództwem Jana Małolepszego pseud. >Murat< został przydzielony do bojówki krypt. >Bałtyk< [pod dowództwem porucznika Kazimierza Skalskiego "Zapory"] działającej na terenie powiatów wieluńskiego, sieradzkiego i kaliskiego [...]. Zabity dnia 22 stycznia 1948 r. w m. Popówek pow. Kalisz przez grupę operacyjną [UB-KBW]". IPN Ld 030/279 t. 2 (1506/X).
.