Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Marian
Nazwisko: Kania
Miejsce urodzenia: Kałków
Data urodzenia: 12-03-1925
Imię ojca: Paweł
Imię matki: Julia
Dodatkowe informacje:

W latach 1943-1945 członek BCh na placówce w Kałkowie, pseud. „Marek”. Od 1945 członek ORMO.
Przyjęty do służby po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w KBW, w czasie której brał udział w walkach z podziemiem niepodległościowym na terenie województw warszawskiego, krakowskiego i białostockiego (IPN BU 710/383, k. 9). Od 1.02.1985 do 15.02.1990 szef WUSW w Elblągu.
W 1949 czteromiesięczny II kurs Szkoły Wojewódzkiej przy WUBP Gdańsk. Od 30.11.1959 do 4.12.1959 kurs po linii Wydziału III Departamentu II MSW. Od 4.04.1960 do 8.04.1960 kurs po linii Wydziału IX Departamentu II MSW. Od 1.10.1964 do 19.12.1964 kurs doskonalenia kadr kierowniczych Służby Bezpieczeństwa.



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
WUBP GDAŃSK WYDZIAŁ OGÓLNY, KOMENDANTURA, ARESZT WEWNĘTRZNY ODDZIAŁOWY 20-01-1949
IPN BU 710/383 1970/6788/VI akta osobowe
WUBP GDAŃSK WYDZIAŁ I, SEKCJA I MŁODSZY REFERENT 01-07-1949
WUBP GDAŃSK WYDZIAŁ I, SEKCJA I REFERENT 01-09-1950
WUBP GDAŃSK WYDZIAŁ I, SEKCJA I STARSZY REFERENT 01-02-1952
WUdsBP GDAŃSK WYDZIAŁ II, SEKCJA III STARSZY REFERENT 03-1955
WUdsBP GDAŃSK WYDZIAŁ II, SEKCJA III KIEROWNIK 01-05-1955
WUdsBP GDAŃSK WYDZIAŁ II, SEKCJA III STARSZY OFICER OPERACYJNY 01-04-1956
KW MO GDAŃSK WYDZIAŁ II, SEKCJA I STARSZY OFICER OPERACYJNY 01-01-1957
KW MO GDAŃSK WYDZIAŁ II, SEKCJA III KIEROWNIK GRUPY 01-08-1960
KW MO GDAŃSK WYDZIAŁ II, GRUPA IX KIEROWNIK 01-01-1962
KW MO GDAŃSK WYDZIAŁ II ZASTĘPCA NACZELNIKA 01-02-1963
KW MO GDAŃSK WYDZIAŁ II NACZELNIK 01-12-1968
KW MO GDAŃSK ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA 15-12-1972
KW MO ELBLĄG ZASTĘPCA KOMENDANTA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA 01-06-1975
WUSW ELBLĄG ZASTĘPCA SZEFA DS. SŁUŻBY BEZPIECZEŃSTWA płk 01-08-1983 31-01-1985
.