Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-03-2024 11:35

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Lucjan
Nazwisko: Czujak
Miejsce urodzenia: Raki pow. Maków Maz.
Data urodzenia: --1929
Imię ojca: Józef
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Lucjan Czujak (ur. w roku 1929) od wiosny 1948 był współpracownikiem i następnie żołnierzem antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) na terenie powiatów Maków Maz. i Przasnysz. Nosił pseudonim "Ogień". W latach 1948-1949 Lucjan Czujak walczył z komunistycznymi władzami w szeregach oddziału / okręgu XVI NZW pod dowództwem por. Józefa Kozłowskiego pseud. „Las”, „Vis” i następnie (od lipca 1948) chor. Witolda Boruckiego pseudonim "Babinicz" - w partyzanckim patrolu pod dowództwem sierż. Eugeniusza Lipińskiego pseud. >Mrówka<. Lucjan Czujak pseudonim "Ogień" figuruje w aktach i zapisach ewidencyjnych, w raportach i sprawozdaniach PUBP Maków Maz. i PUBP Przasnysz oraz WUBP i KW MO w Warszawie z lat 1948-1950. Zapisano w nich między innymi, że Lucjan Czujak to "członek bandy >Lasa< o pseud. >Ogień<". Wpis na podstawie zapisów ewidencyjno-kartotecznych.
Lucjan Czujak pseud. "Ogień" figuruje wraz z kilkuset innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w wielotomowych aktach KW MO w Warszawie z lat 1978-1989 zatytułowanych "Charakterystyka nr 64, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe - Okręg Warszawski nr XVI". Te materiały, w tym głównie kwestionariusze osobowe żołnierzy NZW, zostały opracowane w latach 1978-1989 (na bazie dawnych materiałów UB z lat 1940-ch i 1950-ch) przez Wydział "C" Komendy Wojewódzkiej MO w Warszawie na potrzeby Wydziału II Biura "C" MSW. W kwestionariuszu dot. Lucjana Czujaka pseud. "Ogień" (w tomie 15) zapisano między innymi, iż ww. "Od listopada 1948 r. był członkiem bandy zbrojnej NZW działającej na terenie pow. Przasnysz pod dowództwem Lipińskiego Eugeniusza pseud. >Mrówka<. W 1949 roku został przydzielony do tzw. żandarmerii okręgu XVI NZW krypt. >Tęcza<. W dniu 1 czerwca 1949 r. został zabity podczas akcji przeprowadzonej przez KBW w lesie koło wsi Adamczyska pow. Maków Maz.". IPN BU 0180/80 t. 15 (Charakterystyka nr 64).
Lucjan Czujak pseud. "Ogień" występuje wraz z kilkunastoma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach śledczych PUBP w Makowie Maz. i WUBP w Warszawie z lat 1949-1950. Akta te były prowadzone przeciwko pojmanym przez KBW i UB (w dniu 1 czerwca 1949 po walce oddziału NZW z grupą operacyjną KBW-UB, w której poległ m.in. Lucjan Czujak i sierż. Witold Sieczko pseud. "Biały") kpr. Włodzimierzowi Chodkowskiemu pseud. "Kora" i jego koledze z leśnego oddziału NZW – kpr. Władysławowi Majewskiemu pseud. "Żwirko" (obydwaj ww. po tym śledztwie zostali oskarżeni i następnie skazani dn. 25.08.1950 na kary śmierci). Akta te zawierają m.in. protokoły przesłuchań ww. żołnierzy NZW, akt oskarżenia, wyrok WSR w Warszawie i notatki funkcjonariuszy. IPN BU 0207/5662 (16272/III).
Lucjan Czujak pseud. "Ogień" występuje wraz z kilkudziesięcioma innymi żołnierzami i współpracownikami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) w aktach WUBP i KW MO w Warszawie z lat 1947-1949 zatytułowanych "Rozpracowanie obiektowe bandy NZW krypt. >Las< na terenie pow. Przasnysz". Akta te zawierają głównie przejęte przez UB liczne dokumenty organizacyjne Okręgu XVI NZW krypt. "Tęcza" i ich odpisy: rozkazy, odezwy, zaświadczenia, upoważnienia, podziękowania, informacje polityczne, gazetki NZW, wiersze odręcznie napisane przez żołnierzy NZW i inne dokumenty. IPN BU 0255/180 (1831/IV/F).
.