Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Stanisław Andrzej
Nazwisko: Cabaj
Miejsce urodzenia: Kielce
Data urodzenia: 28-08-1946
Imię ojca: Klemens
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Figuruje w kartotece meldunków operacyjnych Dep. II MSW z roku 1983. Meldunek operacyjny nr 386/83 z dnia 4.11.1983, otrzymany ze SUSW w Warszawie, dotyczy Stanisława Cabaja - „uciekiniera z Polski”. Zapisano w nim między innymi: „w 1981 r. wyjechał do RFN odmawiając powrotu do kraju nawiązał w Monachium kontakt z redaktorem Podgórskim z Radia Wolna Europa i został zatrudniony przy porządkowaniu akt w kartotekach RWE”. Ponadto "utrzymuje również bliżej nieokreślone kontakty z pracownikami Biura US Army, które znajduje się w dzielnicy Monachium Neuperlach (...). Wystąpił o udzielenie mu azylu politycznego w RFN". Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Figuruje w materiałach ewidencyjnych Wydziału Paszportów DUSW Warszawa Wola z roku 1987. Z zapisów w tych aktach wynika, że Stanisław Cabaj otrzymał zastrzeżenie wyjazdów zagranicznych o nr ZU/81/1801/87. Powód tego zakazu wyjazdów: "odmowa powrotu do kraju z wyjazdu prywatnego do Holandii w roku 1981". Wpis w oparciu o zapisy kartoteczno-ewidencyjne.