Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 22-11-2021 14:13

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Jan
Nazwisko: Helbin
Miejsce urodzenia: JAWORZNO
Data urodzenia: 16-02-1919
Imię ojca: Jan
Imię matki: Franciszka
Dodatkowe informacje:

1.02.1946 - 20.06.1946 słuchacz V Kursu Kontrwywiadowczego w CS MBP w Łodzi. 3.08.1947 ukończył Kurs Szefów PUBP w CW MBP w Legionowie. 3.04.1967-21.04.1967 przeszkolenie w zakresie ochrony i zabezpieczania urzędów zagranicznych PRL. W meldunku dotyczącym przyjęcia J. Helbina do służby, skierowanym do WUBP Kraków, kierownik PUBP w Chrzanowie zaproponował skierowanie go do Sekcji III tegoż urzędu (k.58). W aktach brak potwierdzenia tego przydziału. Z wniosku personalnego z 10.08.1950 (k.74) wynika, że od przekazania do dyspozycji szefa WUBP w Krakowie w 1949 roku, pełnił funkcję kierownika Sekcji III Wydziału III WUBP Kraków. W charakterystyce zawodowo-politycznej oficera Departamentu I MSW z 30.11.1970 (k.112) odnotowano, że w okresie 1952-1953 "był na tajnym etacie w służbie morskiej" - w aktach brak jakichkolwiek dodatkowych informacji na ten temat. 15.06.1963-1.11.1965 oddelegowany do dyspozycji dyrektora Departamentu I MSW z przeznaczeniem na stanowisko kuriera dyplomatycznego (k.93,112). Od czerwca 1967 do 1975 (prawdopodobnie listopada) był naczelnikiem Wydziału Kancelaryjno-Kurierskiego Departamentu Łączności MSZ (k.103,111,117-118,122). 12.11.1973-12.07.1974 kierownik Grupy Łączności PRL w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie - faktycznie był pracownikiem Punktu Operacyjnego w Sajgonie (k.119). Od września 1973 aż do zwolnienia ze służby, jako starszy inspektor Wydziału III Departamentu I MSW, pełniąc "kierowniczą funkcję w instytucji przykrycia", był umieszczony na etacie 013/I Departamentu I MSW (k.117,124). 27.02.1951 otrzymał pochwałę za "wzorowe rozpracowanie i likwidację band i " (IPN Kr 0162/215)



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
PUBP CHRZANÓW BRAK DANYCH REFERENT - 16-06-1945
IPN BU 01737/105; IPN Kr 0162/215 4983/V; - akta osobowe i karta
PUBP CHRZANÓW KIEROWNICTWO ZASTĘPCA SZEFA - 01-06-1946
PUBP BRZESKO KIEROWNICTWO SZEF - 01-02-1947
WUBP KRAKÓW DO DYSPOZYCJI SZEFA - 01-11-1949
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ III, SEKCJA II, REFERAT SANACJI STARSZY REFERENT - 01-05-1950
WUBP KRAKÓW DO DYSPOZYCJI SZEFA - 01-08-1950
WUBP KRAKÓW WYDZIAŁ III, SEKCJA III STARSZY REFERENT - 01-08-1950
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VIII, WYDZIAŁ III, SEKCJA II REFERENT - 15-02-1951
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VIII, WYDZIAŁ III, SEKCJA III STARSZY REFERENT - 01-09-1951
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VIII, KIEROWNICTWO STARSZY REFERENT - 01-10-1952
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT VIII, WYDZIAŁ III, SEKCJA I STARSZY REFERENT - 01-08-1954
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ II, SEKCJA IV STARSZY REFERENT - 01-04-1955
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT V, WYDZIAŁ II, SEKCJA I STARSZY REFERENT - 01-11-1955
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ IX OFICER OPERACYJNY - 28-11-1956
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ IX STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-07-1957
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VIII STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-07-1965
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ III STARSZY OFICER OPERACYJNY - 01-09-1966
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I, WYDZIAŁ III INSPEKTOR - 01-01-1967
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I INSPEKTOR NA ETACIE 06/I - 15-06-1967
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT I STARSZY INSPEKTOR NA ETACIE 09/I płk 01-08-1969 07-12-1975
.