Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 17-07-2020 09:03

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Adolf
Nazwisko: Dobieszewski
Nazwisko rodowe: Dobieszewski
Miejsce urodzenia: Rościszewo
Data urodzenia: 13-01-1933
Imię ojca: Adolf
Imię matki: Regina
Dodatkowe informacje:

Do PZPR wstąpił 17.12.1952 r.
Od lutego do sierpnia 1948 r. w Związku Walki Młodych. W latach 1948 – 1957 w Związku Młodzieży Polskiej. W latach 1949 – 1950 kierownik Wydziału Szkolenia Harcerskiego w Zarządzie Powiatowym ZMP w Mrągowie. Od 01.09.1950 r. do 01.10.1950 r. kierownik Wydziału Szkolenia Harcerskiego w Zarządzie Powiatowym ZMP w Kętrzynie. Od 01.10.1950 r. do 01.09.1951 r. instruktor w Zarządzie Wojewódzkim ZMP w Olsztynie. Od 1952 r. do 01.11.1953 r. kierownik Wydziału Szkolenia Harcerskiego w Zarządzie Wojewódzkim ZMP w Olsztynie. Od 01.11.1953 r. do 1956 r. (lub 01.01.1957 r.) wiceprzewodniczący w Zarządzie Wojewódzkim ZMP w Olsztynie. Działacz w Związku Młodzieży Socjalistycznej. Od 01.01.1957 r. do 01.10.1959 r. I sekretarz w Zarządzie Wojewódzkim ZMS w Olsztynie. W latach 1959 - 1962 członek sekretariatu Komitetu Centralnego ZMS w Warszawie. Od 01.09.1951 r. do 01.09.1952 r. słuchacz w Centralnej Szkole Związku Młodzieży Polskiej w Otwocku. Od 01.09.1956 r. do 01.12.1956 r. słuchacz w Centralnej Szkole Komsomołu w Moskwie. W latach 1959 – 1962 student w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie.
Źródło: AP Poznań, KW PZPR w Poznaniu, akta osobowe, 10515, s. 1, 2, 3, 5.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Zastępca Kierownika Wydział Organizacyjny Komitet Wojewódzki Poznań PZPR 01-08-1962 30-11-1964 AP Poznań, KW PZPR w Poznaniu, akta osobowe, 10515, s. 1, 9, 21.
Kierownik Zakład Wiedzy o Partii WSNS przy KC Warszawa PZPR 1969 IPN BU 01210/22/CD/1
Dyrektor Instytut Nauki o Partii WSNS przy KC Warszawa PZPR 1973 1981 IPN BU 01210/22/CD/1
Zastępca Dyrektora Instytut Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu KC Warszawa PZPR 1981 1984 IPN BU 01210/22/CD/1
Prorektor Akademia Nauk Społecznych przy KC Warszawa PZPR 1984 IPN BU 01210/22/CD/1