Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Bolesław Borys
Nazwisko: Jaszczuk
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 25-10-1913
Imię ojca: Aleksander
Imię matki: Olga
Dodatkowe informacje:

Imię: Borys Paweł (Kwestionariusz dla członków i wstępujących do PPR).
Pseudonimy: "Paweł".
Od 1942 r. w PPR, od 15.12.1948 r. w PZPR.
W 1933r. ukończył szkołę średnią w Wilnie i wstąpił na Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej. W 1942r. dowódca GL w Warszawie. Aresztowany przez Gestapo, więzień obozów koncentracyjnych.
Od 05.1947 r. do 10.1948 r. wiceprezydent m. st. Warszawy.
Od 10.1948 r. do 05.1950 r. wojewoda śląsko-dąbrowski.
Od 11.1959 r. do 07.1963 r. ambasador PRL w Moskwie.
W latach 1957-1961 i 1965-1972 poseł na Sejm II i IV-V kadencji.
Źródła: AAN CK 9122; AAN Akta osobowe 2499; T. Mołdawa,Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 365.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Iii Sekretarz KW Warszawa PPR 1945 1947 AAN CK 9122.
Zastępca Członka KC Warszawa PZPR 21-12-1948 03-1959 AAN Akta osobowe 2499; Naczelne władze państwowe 1944-1979, T. Mołdawa, s. 211; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 66.
Minister Ministerstwo Energetyki Warszawa 23-02-1952 7-07-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 183.
Minister Ministerstwo Przemysłu Maszynowego Warszawa 07-07-1956 20-02-1957 AAN Akta osobowe 2499; Naczelne władze państwowe 1944-1979, T. Mołdawa, s. 196.
Zastępca Przewodniczacego Komisja Planowania przy Radzie Ministrów Warszawa 03-1957 11-1959 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 365.
Przewodniczący Komisja Komunikacji i Łączności w Sejmie Warszawa 03-1957 07-1957 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 365.
Członek KC Warszawa PZPR 19-03-1959 7-02-1971 AAN CK 9122; AAN Akta osobowe 2499; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991, s. 365; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 94.
Sekretarz KC Warszawa PZPR 06-07-1963 12-1970 AAN CK 9122; AAN Akta osobowe 2499; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 105.
Zastępca Członka BP KC Warszawa PZPR 21-11-1964 07-1968 AAN Akta osobowe 2499; Naczelne władze państwowe 1944-1979, T. Mołdawa, s. 211; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 120.
Członek BP KC Warszawa PZPR 09-07-1968 20-12-1970 AAN CK 9122; AAN Akta osobowe 2499; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzenia KC, oprac. W. Ciempiel, s. 119.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Nie figuruje w zasobie IPN.