banner
redakcja
dzial
Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie
data aktualizacji serwisu: 13.01.2017

Katalog osób rozpracowywanych (Art. 52a p 7 ustawy o IPN)
 
Liczba osób w katalogu: 10788 A B C Č Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ö P Q R S Ś T U V W Z Ź Ż

 
Katalog osób "rozpracowywanych" przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego – art. 52a p. 7 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (DzU.2014.1075 j.t.)
Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Podstawą umieszczenia każdej osoby w katalogu są informacje zawarte w ewidencji, aktach i na wszelkich innych nośnikach informacji przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej. Publikacja w katalogu następuje po uzyskaniu od osoby, której informacje te dotyczą, pisemnej zgody na publikację jej danych personalnych oraz informacji zawartych w gromadzonych przez organa bezpieczeństwa państwa dokumentach. Nowelizacja z dnia 18 marca 2010 r. ustawy o IPN umożliwia, w przypadku śmierci osoby, wyrażenie zgody na publikację przez osobę najbliższą zmarłego w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego.

Zgodnie z art. 52a pkt 7 w katalogu nie mogą być umieszczone osoby, wobec których stwierdzono istnienie dokumentów świadczących, że były pracownikami, funkcjonariuszami lub żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub z tymi organami współpracowały.

©2007 Instytut Pamięci Narodowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.