banner
redakcja
dzial
Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie
data aktualizacji serwisu: 23.04.2014

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa
 

 
Imiona   MIECZYSŁAW
Nazwisko   KRZEMIŃSKI
Nazwisko rodowe  
Data urodzenia   01.05.1915
Imię ojca   JÓZEF
Imię matki   ALICJA
Miejsce urodzenia   WARSZAWA
Znany też jako:   MOJŻESZ FLAMENBAUM
imiona rodzicow: JOSEF HINELA
Wynik postępowania lustracyjnego

Informacja o przebiegu służby
Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia lub/i rozkazu Data zakończenia Sygnatura (Stara sygnatura) Rodzaj akt. Załącznik
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ DO WALKI Z BANDYTYZMEM MŁODSZY REFERENT - 30.05.1945 IPN BU 0193/9069, IPN BU 2174/3308 (9796/V, 1555/74/187) akta osobowe
MBP WARSZAWA WYDZIAŁ DO WALKI Z BANDYTYZMEM REFERENT - 17.06.1945 ()
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ ŁĄCZNOŚCI, SEKCJA RADIOWA STARSZY REFERENT - 01.10.1945 ()
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ ZAOPATRZENIA TECHNICZNEGO, SEKCJA I ZASTĘPCA KIEROWNIKA P.O. KIEROWNIKA - 01.12.1946 ()
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ ZAOPATRZENIA TECHNICZNEGO P.O. NACZELNIKA - 01.05.1947 ()
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VI ZASTĘPCA NACZELNIKA P.O. NACZELNIKA - 01.04.1948 ()
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT II, WYDZIAŁ VI NACZELNIK - 01.06.1949 ()
MBP WARSZAWA DEPARTAMENT ŁĄCZNOŚCI, WYDZIAŁ V NACZELNIK - 01.06.1950 ()
KdsBP WARSZAWA DEPARTAMENT ŁĄCZNOŚCI, WYDZIAŁ V NACZELNIK mjr 01.04.1955 31.03.1957 ()

Inne informacje o funkcjonariuszu i służbie
W okresie okupacji był w getcie warszawskim, od 19.04.1943 do połowy maja 1943 brał udział w powstaniu w getcie. Następnie został wywieziony do Treblinki, skąd uciekł i od czerwca 1943 walczył w lasach lubelskich pod dowództwem Komendanta Obwodu Nr 2 płk Sidora Kazimierza. W 1944 w partyzantce AL (pseudonim "Władek"). W maju 1945 skierowany do pracy w MBP przez Główny Zarząd Polityczno-Wychowawczy Wojska Polskiego. W dniu 20.01.1969 wyjechał do Izraela na pobyt stały. Według wyciągu z rozkazu personalnego Nr 045 z dnia 26.03.1971 podpisanym przez gen. broni Wojciecha Jaruzelskiego został pozbawiony stopnia oficerskiego "z powodu braku wartości moralnych" i zdegradowany do stopnia szeregowca (IPN BU 2174/3308, k.19). W okresie od 27.08.1950 do 1.09.1950, od 23.10.1950 do 2.11.1950, od 30.08.1953 do 10.09.1953 oraz od 8.09.1955 do 18.09.1955 delegowany służbowo do NRD.

©2007 Instytut Pamięci Narodowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.