Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-09-2021 09:26

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jerzy
Nazwisko: Nasierowski
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 17-11-1908
Imię ojca: Franciszek
Imię matki: Jadwiga
Dodatkowe informacje:

W czasie wojny żołnierz AK i członek Stronnictwa Pracy w latach 1942-1945. W SD od marca 1945. Poseł do KRN w latach  1945-1947, w tym samym okresie wiceprzewodniczący WRN w Krakowie. W 1948 rzecznik dyscyplinarny i Rzecznik Interesu Partyjnego przy Wojewódzkim Komitecie SD w Katowicach.  Przypuszczalnie z powodu szykan ze strony władz komunistycznych za konspiracyjną przeszłość i z obawy przed aresztowaniem popełnił samobójstwo 14.12.1953. 

Źródło: Archiwum Zarządu Głównego SD, Akta osobowe Jerzego Nasierowskiego.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Członek Brak Wojewódzki Komitet Kraków SD 1945 1946 Archiwum Zarządu Głównego SD, Akta osobowe Jerzego Nasierowskiego
Członek Prezydium Wojewódzki Komitet Katowice SD 1947 1949 Archiwum Zarządu Głównego SD, Akta osobowe Jerzego Nasierowskiego
Członek Brak Rada Naczelna Warszawa SD 1949 Archiwum Zarządu Głównego SD, Akta osobowe Jerzego Nasierowskiego
Członek Brak Centralny Komitet Warszawa SD 1949 Archiwum Zarządu Głównego SD, Akta osobowe Jerzego Nasierowskiego
Zastępca Członka Brak Stołeczny Komitet Warszawa SD 05-02-1949 AAN, SD, 1/710 k. 71
Kierownik Wydział Organizacyjny Stołeczny Komitet Warszawa SD 02-05-1949 27-10-1949 AAN, SD: 1/714, k. 35, 1/722, k. 134
Członek Prezydium Stołeczny Komitet Warszawa SD 20-06-1949 28-11-1949 AAN, SD, 1/722, k. 146, 185; data końcowa oznacza ostatnią wzmiankę.
Członek Brak Stołeczny Komitet Warszawa SD 16-09-1949 AAN, SD, 1/714, k. 33
.