Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 20-05-2019 08:33

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Stanisław Emil
Nazwisko: Ochab
Miejsce urodzenia: Kraków
Data urodzenia: 25-04-1909
Imię ojca: Józef
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Członek SD od 1945, skarbnik Zarządu Stronnictwa Demokratycznego Okręgu Krakowskiego do połowy 1946. Po zakończeniu okupacji niemieckiej naczelnik Wydziału Przemysłu w krakowskim Urzędzie Wojewódzkim, potem naczelny dyrektor Centralnego Zarządu Przemysłu Skórzanego w Łodzi, następnie wiceprzewodniczący prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie, a w 1951 przewodniczący. Poseł na Sejm PRL V kadencji (1969-1972). Brat Edwarda Ochaba, I sekretarza KC PZPR.
Źródła: T. Nowiński, Stronnictwo Demokratyczne w województwie krakowskim w latach 1945-1975, Warszawa 1981, s. 36, 230; A. Rajewski, W. W. Spychalski, Nasi przedstawiciele. Noty biograficzne posłów SD w Sejmie PRL w kadencjach V, VI, VII, Warszawa 1980, s. 76; R. Sady, Kraków i jego dzielnice 1945-2002, Kraków 2003, s. 129.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Skarbnik Zarząd Stronnictwa Demokratycznego okręgu krakowskiego Kraków SD 09-02-1946 1946 T. Nowiński, Stronnictwo Demokratyczne w województwie krakowskim w latach 1945-1975, Warszawa 1981, s. 230
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Handlu Wewnętrznego Warszawa 06-1951 03-1955 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 187
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Rolnego i Spożywczego Warszawa 03-1954 07-1956 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 204
Członek PREZYDIUM CENTRALNY KOMITET Warszawa SD 17-05-1954 10-02-1973 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 293-296, 302
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Spożywczego Warszawa 16-07-1956 20-02-1957 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 204
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu Warszawa 03-1957 05-1976 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991, Warszawa 1991, s. 205
Członek Rada Naczelna Warszawa SD 31-08-1962 AAN, SD, 2/501, k. 123 (wzmianka)