Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-06-2020 09:08

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Władysław
Nazwisko: Kruczek
Miejsce urodzenia: Zwięczyca
Data urodzenia: 27-04-1910
Imię ojca: Tomasz
Imię matki: Rozalia
Dodatkowe informacje:

Pseudonim „Zweig”.
1929-1933 KZMP, 1933-1938 KPP, od 1942 w PPR, a od 15.12.1948 w PZPR.
W 1941 w Armii Czerwonej, od 2 maja tego roku, łącznik w 9 Armii Ukraińskiej.
W styczniu 1942 „organizuje pierwszą komórkę PPR na terenie pow. rzeszowskiego”.
1942-1945 w obozach i więzieniach - Rzeszów, Oświęcim, Oranienburg.
1949-1951 słuchacz Centralnej Szkoły Partyjnej KC PZPR w Warszawie;
15.01.1971-1980 przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).
Poseł na Sejm PRL w latach 1961-1985, III-VIII kadencja. Członek Prezydium Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu (OK FJN) w latach 1971-1981.
Źródła: AAN, KC PZPR, Centralna Kartoteka [KC PZPR, CK], sygn. 9660; PZPR. Cz. I, Zjazdy i plenarne posiedzenia KC od I do IX Zjazdu (porządek dzienny, źródła). Cz. II, Członkowie władz naczelnych oraz I sekretarze KW PZPR 21 XII 1948 – 31 XII 1982, oprac.: W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, W-wa 1983, dalej PZPR, oprac. W. Ciempiel, 1983, s...; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 380.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Instruktor Wydział Organizacyjny Komitet Wojewódzki RZESZÓW PPR 1945 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660;
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki RZESZÓW PPR 05-1945 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660;
Zastępca Kierownika Wydział Organizacyjny Komitet Wojewódzki RZESZÓW PPR 06-1945 1946 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660;
I Sekretarz Komitet Miejski RZESZÓW PPR 01-02-1947 12-1948 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660;
I Sekretarz Komitet Miejski RZESZÓW PZPR 12-1948 09-1949 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660;
Ii Sekretarz Komitet Wojewódzki Poznań PZPR 05-1951 12-1952 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660;
I Sekretarz Komitet Wojewódzki Bydgoszcz PZPR 1953 11-1956 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660;
Zastępca Członka Komitet Centralny Warszawa PZPR 28-03-1953 17-03-1954 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660; PZPR, oprac. W. Ciempiel, 1983, s. 70, 79.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 17-03-1954 20-07-1981 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660; PZPR, oprac. W. Ciempiel, 1983, s. 79; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 380.
I Sekretarz Komitet Wojewódzki RZESZÓW PZPR 23-12-1956 15-01-1971 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660;
Członek Biuro Polityczne Komitet Centralny Warszawa PZPR 16-11-1968 2-12-1980 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 261.
Zastępca Przewodniczącego Rada Państwa Polskiej Rzeczyposolitej Ludowej Warszawa Brak 28-03-1972 2-04-1980 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 171.
Przewodniczący Centralna Komisja Kontroli Partyjnej Komitet Centralny Warszawa PZPR 21-02-1980 19-07-1981 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660; PZPR, oprac. W. Ciempiel, 1983, s. 225.
Członek Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Warszawa 02-04-1980 26-05-1982 AAN, KC PZPR, CK, sygn. 9660; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski wg stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 172.
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Nie figuruje w zasobie IPN.