Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Krzysztof Jędrzej
Nazwisko: Burek
Miejsce urodzenia: Sandomierz
Data urodzenia: 10-01-1946
Imię ojca: Wincenty
Imię matki: Zofia


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] W dniu 15.08.1979 zarejestrowany pod nr rej. Bk 24624 do SOS "Kontakt" (nr rej. Bk 24526) z powodu kolportażu nielegalnego czasopisma wydawanego w kraju. Sprawę zakończono z powodu zaniechania "wrogiej" działalności. Materiały o sygn. 2202/II zniszczono w 1990. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Akta operacyjne Teczka "Gotowość" zawiera materiały dotyczące przygotowań KWMO do wprowadzenia stanu wojennego. Krzysztof J. Burek wymieniany m.in. we "Wniosku o izolowanie w warunkach poważnego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa i porządku publicznego" sporządzonym 29.01.1981 przez Naczelnika Wydz. III KWMO Białystok z powodu, że w latach 1979-1980 był kontrolowany w ramach SOS "Kontakt" w toku której ustalono, że zaopatrywał w literaturę bezdebitową osoby o poglądach antysocjalistycznych. IPN Bi 047/2227 (212/1).
Sprawa Obiektowa [SO] Sprawa krypt. "Miasto" dotyczyła Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" Region Białystok. Krzysztof J. Burek rozpracowywany jako etatowy pracownik Zarządu Regionu (ZR) NSZZ "Solidarność" w Białymstoku - redaktor Biuletynu Informacyjnego "Solidarność" (od 1981). Akta sprawy zachowały się w formie szczątkowej, nie występuje w nich nazwisko Krzysztofa J. Burka. Wpis sporządzono na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych. IPN Bi 011/66 (351/IV) oraz zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Sprawa Obiektowa [SO] Sprawa dotyczy operacyjnej ochrony działalności NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Wymieniany w sprawie jako uczestnik II tury I zjazdu NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, 27.09.1981 podpisał deklarację przystąpienia do Klubów Służby Niepodległości, 04.10.1981 uczestniczył w konferencji prasowej działaczy Solidarności. IPN Gd 003/166 (185/IV), t. 21, 23, 27.
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawę założono w związku z ukazaniem się w dniu 10.03.1981 w Biuletynie Informacyjnym (BI) wydawanym przez MKZ NSZZ „Solidarność” Białystok artykułu pt. „Więźniowie sumienia” oraz komunikatu nawołującego członków NSZZ „S” Regionu Białystok do organizowania akcji zbierania podpisów pod apelem do Sejmu PRL o uwolnienie więźniów politycznych. Akcja przeprowadzona była w największych białostockich zakładach pracy. Celem prowadzenia sprawy było ustalenie inspiratorów wyżej wymienionej akcji oraz ustalenie jej przebiegu. Krzysztof J. Burek - członek Kolegium Redakcyjnego BI „Solidarność” zarejestrowany w ramach SOS krypt. „Apel” jako autor wyżej wymienionego artykułu oraz główny organizator akcji zbierania podpisów. Sprawę zakończono z powodu zaniechania wrogiej działalności. IPN Bi 012/319 (2383/II).
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawę założono w związku z uroczystością poświęcenia sztandaru MKZ NSZZ "S" w Białymstoku w dn. 21.06.1981. Uroczystość połączona była z polową Mszą Św., okolicznościową częścią artystyczną, oraz pochodem do siedziby MKZ. Krzysztof J. Burek - redaktor naczelny biuletynu "S" i rzecznik prasowy MKZ zarejestrowany do sprawy z powodu wygłoszenia przemówienia zawierającego „wrogie akcenty”. Celem prowadzenia sprawy było ustalenie osób, które układały i reżyserowały porządek uroczystości, a w szczególności miały wpływ na treść wystąpienia Krzysztofa J. Burka oraz wytypowanie osób, które mogły wystąpić w charakterze świadków jego „wrogich wystąpień”. Stenogramy przemówień Krzysztofa J. Burka przekazano do Prokuratury Wojewódzkiej. Przedstawiciel Prokuratury w dniu 13.07.1981 przeprowadził z wymienionym rozmowę ostrzegawczą, "która została przez Burka zlekceważona gdyż nie zaniechał wrogiej działalności". IPN Bi 012/333 (2405/II).
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawa założona z powodu publikowania w BI MKZ NSZZ "Solidarność" w Białymstoku przedruków artykułów pochodzących z nielegalnych wydawnictw m.in. z Niezależnej Oficyny Wydawniczej "Nowa" i z wydawnictwa "Głos". Krzysztof Burek wymieniany w sprawie jako jeden z głównych inspiratorów publikowania nielegalnych pism oraz autor artykułów m.in. pt. "Rozbiór Polski", "Nasze ostrzeżenie", które także publikował w BI MKZ NSZZ "Solidarności". Pełnił funkcję redaktora naczelnego wymienionego Biuletynu, z ramienia NSZZ "Solidarność" organizował różne uroczystości i imprezy na których wygłaszał odczyty o treści antysocjalistycznej, "zdecydowany wróg ustroju socjalistycznego i sojuszu ze Związkiem Radzieckim", objęty akcją krypt. "Jodła", ukrywał się przed internowaniem. IPN Bi 012/369 (2487/II).
Ssprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawę założono z powodu organizowania przez ZR NSZZ "Solidarność" w Białymstoku w dniu 17.09.1981 obchodów poświęconych 42- rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Celem prowadzenia sprawy było ustalenie inspiratorów obchodów, ustalenie osób nawołujących do uczestnictwa oraz osób uczestniczących. Krzysztof Burek - rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność" - wymieniany w sprawie jako jeden z organizatorów uroczystości, podczas obchodów wygłosił przemówienie na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku (stenogram przemówienia w aktach). Prowadzenie sprawy zakończono w związku z zaniechaniem wrogiej działalności". IPN Bi 012/361 (2478/II).
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS] Sprawę założono na fakt organizowania w dniach 10-11.11.1981 przez ZR w Białymstoku obchodów 63 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Celem prowadzenia sprawy było ustalenie inspiratorów obchodów, motywów ich działania, rozpoznanie przebiegu obchodów oraz podjęcie działań zmierzających do ograniczenia zasięgu uroczystości. Krzysztof J. Burek zarejestrowany w sprawie jako główny organizator obchodów Święta Niepodległości. Wymieniany w sprawie jako zdecydowany wróg ustroju socjalistycznego i sojuszu ze Związkiem Radzieckim. Zatrudniony w redakcji BI „Solidarności” ZR Białystok, organizator różnych uroczystości, na których wygłasza odczyty o treści antysocjalistycznej, podpisał deklarację przynależności do Klubu Służby Niepodległości. Prowadzenie SOS "Niepodległość" zakończono poinformowaniem władz politycznych. IPN Bi 012/344 (2443/II).
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] SOR krypt. "Odrodzenie" została założona z powodu powołania 14.12.1981 przez byłych działaczy "Solidarności" w Białymstoku Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego NSZZ "Solidarność", który prowadził kolportaż ulotek i komunikatów o treści "antypaństwowej" oraz próbował odtworzyć dawne struktury związkowe. Krzysztof J. Burek - rzecznik prasowy ZR NSZZ "Solidarność" wymieniany w sprawie jako działacz podziemnej Solidarności w Białymstoku. Po wprowadzeniu stanu wojennego uniknął internowania i kontynuował działalność związkową, należał do Tymczasowej Komisji Regionalnej NSZZ „Solidarność”, redagował konspiracyjne biuletyny Solidarności. IPN Bi 012/493 (2846/II).
Sprawa Obiektowa [SO] Sprawa dotyczy operacyjnej ochrony zawieszonego NSZZ "Solidarność". Krzysztof Burek wymieniany w "Wykazie osób poszukiwanych w trybie nadzwyczajnym do internowania" sporządzonym 27.12.1981 przez Kierownika Sekcji Ewidencji i Poszukiwań Wydz. Kryminalnego KWMO w Gdańsku. IPN Gd 003/176 (200/IV).
Materiały administracyjne Materiały dotyczą działalności NSZZ "Solidarność" Region Białystok. Krzysztof J. Burek wymieniany w sprawie jako rzecznik prasowy ZR który wygłaszał przemówienia na uroczystościach organizowanych przez Solidarność: w dniu 03.05.1981 uroczystość poświęcenia miejsca na budowę Pomnika Solidarności, w dn. 15.04.1981 na obchodach 41-rocznicy Katynia, w dn. 21.06.1981 na uroczystości poświęcenie sztandaru MKZ oraz w dn. 15.08.1981 na obchodach 60-rocznicy wojny polsko-radzieckiej. IPN Bi 0037/186/1.
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Rozpracowywany w ramach SOR krypt. "Archeolog" jako aktywny działacz Solidarności ukrywający się po wprowadzeniu stanu wojennego. Etatowy pracownik ZR NSZZ "Solidarność" w Białymstoku, pełnił funkcję redaktora naczelnego Biuletynu Informacyjnego Solidarności. Rozpracowanie zakończono skierowaniem sprawy do sądu (umorzenie na podstawie ustawy o amnestii). Materiały o sygn. 2767/II zniszczono w 1990. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Sprawa założona na nielegalne struktury zawieszonego NSZZ "Solidarność" w Białostockich Zakładach Przemysłu Bawełnianego "Fasty" w Białymstoku (BZPB "Fasty"). Krzysztof J. Burek wymieniany w sprawie w dokumentach ze stycznia 1983 : wysłał łącznika przez którego polecił spośród ludzi zaangażowanych w działalność konspiracyjną w BZPB "Fasty" wybrać osobę, która pojechałaby do Warszawy na kurs przygotowujący organizatorów nowego kierunku nielegalnej poligrafii oraz zamierzał spotkać się z przedstawicielami wyżej wymienionego zakładu aby omówić kierunki działalności podziemia "Solidarności". Do spotkania nie doszło z powodu aresztowania Krzysztofa J. Burka. IPN Bi 012/566 (3062/II).
Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Wymieniany w sprawie założonej na byłego przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Białymstoku, ukrywającego się przed internowaniem. Krzysztof J. Burek po wprowadzeniu stanu wojennego razem z wyżej wymienionym przebywał w Gdańsku. IPN Bi 012/448 (2699/II).
Akta kontrolne śledztwa Śledztwo w sprawie ustalenia redaktorów i wydawców nielegalnych wydawnictw, które pojawiły się na terenie Białegostoku i woj. białostockiego po wprowadzeniu stanu wojennego (Biuletynów Informacyjnych NSZZ „S” Region Białystok, pisma Młodzieżowego Komitetu Obrony Społecznej „Nasz Głos”, biuletynów Akademickiego Ruchu Oporu „Opornik”, Biuletynów Informacyjnych „Cień”, pisma „Nasz Samorząd”, miesięcznika „Rzeczpospolita Samorządna”). Śledztwo wszczęła Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Białymstoku i przekazała do prowadzenia Wydz. Śledczemu KWMO Białystok. Krzysztof J. Burek został jednym z podejrzanych o wydawanie i kolportaż ww. pism. Z powodu ukrywania się K. J. Burka, WPG w Białymstoku w dn. 08.05.1981 wydała postanowienie o poszukiwaniu listem gończym i postanowienie o tymczasowym aresztowaniu. Został zatrzymany 17.01.1983. Śledztwo zakończono przekazaniem materiałów do WPG z wnioskiem o sporządzenie aktu oskarżenia. IPN Bi 07/101/1-2 (342/III).
Akta prokuratorskie Akta nadzoru nad śledztwem RSD 46/82. Zatrzymany 17.01.1983 i osadzony w AŚ w Białymstoku jako podejrzany o to, że w okresie od 13.12.1981 do chwili zatrzymania w Białymstoku będąc członkiem NSZZ "Solidarność", którego działalność została zawieszona nie odstąpił od kontynuowania tej działalności, w szczególności brał udział w wydawaniu i rozpowszechnianiu nielegalnych wydawnictw NSZZ "Solidarność" i innych pism zawierających wiadomości "mogące wywołać niepokój publiczny lub rozruchy". W dn. 15.03. 1983 Wiceprokurator WPG w Białymstoku sporządził akt oskarżenia i przekazał sprawę do Wojskowego Sądu Garnizonowego (WSG) w Białymstoku. WSG postanowieniem z 17.03.1983 przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Białymstoku. Sąd Rejonowy postanowieniem z 05.04.1983 uchylił wobec Krzysztofa J. Burka areszt tymczasowy i zastosował wobec niego dozór MO oraz obowiązek zgłaszania się raz w tygodniu do Komisariatu MO. IPN Bi 173/260 (Pg Śl II 215/83).
Akta tymczasowo aresztowanego - osadzonego Zatrzymany 17.01.1983. Postanowieniem WPG tymczasowo aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym AŚ w Białymstoku (nakaz przyjęcia do AŚ jest z dnia 19.01.1983, na okładce akt i w karcie osobopoznawczej data przybycia 12.03.1983) jako podejrzany o kontynuowanie działalności zawieszonego NSZZ "Solidarność". Zwolniony z aresztu w dniu 05.04.1983 na podstawie Postanowienia Sądu Rejonowego w Białymstoku o uchyleniu tymczasowego aresztowania i zastosowaniu dozoru MO. IPN Bi 156/461 (367/83)
Akta sądowe WSG w Białymstoku postanowieniem z 17.03.1983 przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Białymstoku. Sąd Rejonowy postanowieniem z 05.04.1983 uchylił wobec Krzysztofa J. Burka areszt tymczasowy i zastosował wobec niego dozór MO oraz obowiązek zgłaszania się raz w tygodniu do Komisariatu MO, a postanowieniem z 26.07.1983 umorzył postępowanie wobec wyżej wymienionego. Postanowieniem z 13.07.1989 Sąd Rejonowy w Białymstoku zastosował wobec Krzysztofa J. Burka ustawę o abolicji i wycofał jego kartę karną z Centralnego Rejestru Skazanych. Wpis sporządzony na podstawie IPN Bi 173/260 i IPN Bi 07/101/2. Wpis na podstawie IPN Bi 173/260 i IPN Bi 07/101/2.
Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Kontrolowany w ramach KE krypt. "Kret" z powodu propagowania wrogich poglądów i z powodu działalności skierowanej przeciwko linii politycznej partii. Materiały o sygn. 2981/II zniszczono w 1990. Wpis na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych.
Sprawa Operacyjnego Sprawdzenia [SOS]/ Sprawa Operacyjnego Rozpracowania [SOR] Sprawa dotyczy reaktywowania NSZZ "Solidarność" w Fabryce Przyrządów i Uchwytów "Bial" (FPiU) w Białymstoku. Krzysztof J. Burek wymieniany w meldunku o założeniu SOS "Działacz" z 21.09.1985 jako były działacz "Solidarności", który utrzymuje kontakty z organizatorem "Solidarności" w FPiU. IPN Bi 012/1401 (4323/II).
Akta paszportowe Zastrzeżenie wyjazdu za granicę do wszystkich krajów świata w okresie od 25.01.1983 do odwołania wniesione przez Wydz. Śledczy KWMO Białystok z powodu, że podejrzany jest o kontynuowanie działalności w NSZZ "Solidarność" i redagowanie nielegalnych wydawnictw w celu ich rozpowszechniania. IPN Bi 93/2263/10 (EABK 48901).
.