Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-10-2018 11:17

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Moczar
Miejsce urodzenia: Łódź
Data urodzenia: 25-12-1913
Imię ojca: Tichon
Imię matki: Bronisława
Znany/a też jako:
Mieczysław Moczar-Diemko
urodzony/a 10- 12-1913

Mieczysław Moczar
urodzony/a 10- 12-1913

Mikołaj Diomko
urodzony/a 25- 12-1913
Imiona rodziców: Tichoń Bronisława


Dodatkowe informacje:

Członek MOPR i KPP (1937). W 1938 aresztowany za działalność "rewolucyjną" i osadzony w więzieniu w Łomży, skąd wyszedł we wrześniu 1939 i brał udział w obronie Warszawy. W okresie od grudnia 1939 do lutego 1941 po kursie spadochroniarskim skierowany do partyzantki na terenie „Generalnej Guberni”. Decyzją Centralnego Komitetu PPR mianowany dowódcą GL/AL obwodów: "Warthegau", lubelskiego, kieleckiego, a następnie radomskiego i częstochowskiego (1942-1945). Według życiorysu, używał pseudonimu "Mietek" (1943-1944) oraz "Moczar" (1944-1945). W 1941 wraz z Ignacym Logą-Sowińskim założył w Łodzi organizację "Za Naszą Wolność i Waszą". Członek PPR (od 1942)/KC PZPR. Od 8.06.1945 do 26.07.46 delegowany do dyspozycji Rządowej Komisji do Walki z Bandytyzmem. Od 1964 do maja 1972 prezes i wiceprezes (od maja 1972 do 1986) Rady Naczelnej Zarządu Głównego ZBOWiD. Przebieg pracy zawodowej: od 23.01.194545 do 20.05.1948 funkcjonariusz UB; od 6.10.1948 do 13.04.50 wojewoda olsztyński; od 13.04.1950 do 15.04.1952 przewodniczący Prezydium WRN-Olsztyn; od 22.04.1952 do 15.12.54 przewodniczący Prezydium WRN-Białystok; od 20.12.1954 do 11.05.56 przewodniczący Prezydium WRN-Warszawa; od 27.04.1956 do 11.12.56 minister Państwowych Gospodarstw Rolnych; od 11.12.1956 do 12.12.1964 podsekretarz stanu w MSW; od 12.12.1964 do 15.07.68 minister spraw wewnętrznych; w latach 1968-1971 sekretarz KC PZPR; 1971-1976 oraz 1980-23.03.1983 prezes NIK; od marca 1976 do 1980 członek Rady Ministrów. Odznaczenia: Krzyż Oficerski OOP (1945); Krzyż Komandorski OOP (1947); Sztandar Pracy Kl. I (1954); Order Budowniczych Polski Ludowej (1964); Krzyż Walecznych (1946); Krzyż Virtuti Militari Kl. IV (1945); Krzyż Grunwaldu Kl. III (1945); Partyzancki (1946); Medal za Warszawę (1946).



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
WUBP ŁÓDŹ GRUPA OPERACYJNA KIEROWNIK - 23-01-1945
IPN BU 0194/3161, IPN BU 2347/9 13230/V, 54/9 akta osobowe
WUBP ŁÓDŹ SZEF - 08-06-1945
MBP WARSZAWA DO DYSPOZYCJI DYREKTORA BIURA PERSONALNEGO - 20-05-1948
MBP WARSZAWA PEŁNOMOCNIK MINISTRA DS. OPERACYJNYCH gen. bryg. 25-05-1948 06-09-1948
MSW WARSZAWA PODSEKRETARZ STANU - 01-11-1956
MSW WARSZAWA MINISTER gen. dyw. 12-12-1964 15-07-1968
Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Kartoteka członków nielegalnych organizacji Biura "C" MSW Karta E-14/1: data zapisu: 3. II. 76," Materiały w Wydz. II Biura „C” MSW Nr: 250/X/80, 101, 158, 373/X, 477/X/N ; 482/x t.3" IPN BU 0298/350 (MSW 250/X/80); IPN BU 0298/370 (MSW 250/X/101); IPN BU 0298/426 (MSW 250/X/158) PN BU 0298/514 (MSW 250/X/373) IPN BU 0298/546 (MSW 477/X/N) IPN BU 0298/558 (MSW 482/X)