Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 24-02-2020 08:39

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Zenon Wincenty
Nazwisko: Klatka
Miejsce urodzenia: Wójcin
Data urodzenia: 23-01-1940
Imię ojca: Stefan
Imię matki: Stanisława


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Obiektowa [SO] Z wyciągów informacji zachowanych w niżej omówionych aktach wynika, że działalność Zenona Klatki była również rozpoznana w ramach Sprawy Obiektowej „Klikat”, założonej na Klub Inteligencji Katolickiej w Katowicach. Sprawa była prowadzona w latach 1980-1989. W listopadzie 1989 r., na podstawie decyzji Dep. IV MSW, sprawa „Klikat” została zniszczona. Materiały zniszczono na podstawie protokołu z dn. 8.11.1989.
Teczka personalna kandydata na tajnego współpracownika [kTW] Zenon Klatka został wytypowany przez Wydz. IV WUSW w Katowicach jako kandydat na tajnego współpracownika. Z zawodu prawnik, aktywnie zaangażowany w działalność katowickiego Klubu Inteligencji Katolickiej – zasiadał w jego władzach. Utrzymywał kontakty z działaczami b. NSZZ „Solidarność”, następnie zaangażowany w reaktywowanie struktur „Solidarności” (został mianowany sekretarzem pomocniczym Zarządu Śląsko-Dąbrowskiego Komitetu Obywatelskiego jako doradca w sprawach prawnych). Pretekstem do pozyskania ww. miała być rozmowa przeprowadzona w Wydziale Paszportów w związku z planowanym wyjazdem zagranicznym. Wobec zdecydowanej niechęci ww. do SB odstąpiono od zaplanowanych czynności. Dn. 1.12.1989 akta sprawy złożono w archiwum pod sygnaturą 40646/I-k. IPN Ka 0046/2468 (40646/I-k)