Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-12-2019 12:17

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Mieczysław
Nazwisko: Grabek
Miejsce urodzenia: Swaryszów, pow. Jędrzejów
Data urodzenia: 15-02-1924
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Marianna
Dodatkowe informacje:

Od 11.1949 r. w ZSL. W SL od 05-11.1949 r. Od 1942-1945 w BCh. Od 1945-1948 w ZMW RP „Wici”. Od 10.1946-09.1947 prezes koła ZMW RP „Wici” w Krzelowie. Od 05.1947-07.1948 członek PZ ZWM RP „Wici” w Jędrzejowie. Od 07.1948-09.1949 przewodniczący koła szkolnego ZMP w Różnicy. W l. 1949-1950 członek Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej w Cieszynie. Od 15.07.1948-31.08.1949 nauczyciel w Liceum Gospodarstwa Wiejskiego w Rożnicy. W l. 1949-1950 słuchacz Studium Nauczycielskiego w Cieszynie. Od 01.09-01.10.1949 inspektor w Wydziale Oświaty Rolniczej w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Od 01.07.1950-30.09.1957 agronom w Wojewódzkim Zarządzie Rolnictwa PWRN w Kielcach W l. 1953-1954 przewodniczący Rady Oddziałowej ZZPPiS w Kielcach. Od 01.10.1957-31.08.1960 studia na WSNS przy KC PZPR w Warszawie. Od 1965 r. członek ZBOWiD. Od 20.06.1968 prezes i redaktor naczelny LSW. Źródło: NKW PSL. Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (dalej: CKDRL), sygn. 8263; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, Warszawa 1991; S. Giza, Władze naczelne stronnictw ludowych (1861-1965), [:] Roczniki Dziejów Ruchu Ludowego Nr 7, Wyd. LSW, Warszawa 1965, s. 386-448.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Prezes Koło Wojewódzka Rada Narodowa Kielce ZSL 1952 1954 Centralna Kartoteka Działaczy Ruchu Ludowego (CKDRL), 8263
Asystent Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-08-1960 31-08-1962 CKDRL, 8263
Instruktor Wydział Ekonomiczno-Rolny Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-09-1962 15-10-1962 CKDRL, 8263
Dyrektor Centralny Ośrodek Doskonalenia Kadr Naczelny Komitet Warszawa ZSL 16-10-1962 20-04-1969 CKDRL, 8263
Zastępca Członka Naczelny Komitet Warszawa ZSL 29-11-1964 1980 CKDRL, 8263
Kierownik Wydział Pracy Ideowo-Wychowawczej Naczelny Komitet Warszawa ZSL 01-05-1969 15-12-1980 CKDRL, 8263
Sekretarz Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 16-12-1980 31-03-1984 CKDRL, 8263
Przewodniczący Główna Komisja Rewizyjna Naczelny Komitet Warszawa ZSL 29-03-1984 26-11-1989 CKDRL, 8263