Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Andrzej
Nazwisko: Soczyński
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data urodzenia: 15-05-1947
Imię ojca: Janusz
Imię matki: Janina


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sprawa Obiektowa [SO] Sprawa założona na Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" Regionu Białystok. Andrzej Soczyński rozpracowywany w sprawie jako delegat na Walny Zjazd NSZZ „Solidarność” Region Białystok w czerwcu 1981. Inwigilowany w ramach ogólnopolskiej operacji "Lato-80". Akta sprawy zawierały 22 tomy i zostały zniszczone 28.11.1989. Pod sygnaturą IPN Bi 011/66 zachowały się dwa meldunki operacyjne (z 12.11.1980 i 17.11.1983), w których brak nazwisk osób rozpracowywanych. Wpis sporządzono na podstawie zapisów kartoteczno-ewidencyjnych. IPN Bi 011/66 (351/IV) oraz zapisy kartoteczno-ewidencyjne.
Kwestionariusz Ewidencyjny [KE] Objęty kontrolą operacyjną z powodu aktywnej działalności w „Solidarności”. Andrzej Soczyński był organizatorem i przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność” przy Przedsiębiorstwie Transportowo-Sprzętowym Budownictwa (PTSB) ”Transbud” w Białymstoku. Ideologiczny przywódca, inicjator wszelkiego rodzaju akcji protestacyjnych, manifestował wrogą postawę wobec władz państwowych, PZPR i ZSMP. Po wprowadzeniu stanu wojennego i zdelegalizowaniu "Solidarności", podczas przeprowadzonej z nim w ramach akcji „Klon” rozmowy ostrzegawczej, stwierdził, że „Solidarność” zajmowała się sprawami ludzkimi i on nadal czuje się przewodniczącym tego Związku, gdyż wybrała go załoga i żadne dekrety tego nie zmienią oraz odmówił podpisania oświadczenia o zaniechaniu działalności. Celem prowadzenia sprawy było rozpoznanie działalności A. Soczyńskiego i jej zlikwidowanie. Rozpracowanie zakończono z powodu „zaniechania wrogiej działalności”. Materiały zachowały się w stanie szczątkowym. IPN Bi 012/536 (2959/II).
Materiały operacyjne. W teczce tajnego współpracownika ps. "Bartek", nr rej. Bk 27892 (materiały archiwalne o sygn. IPN Bi 009/103) zachowały się informacje dotyczące Andrzeja Soczyńskiego. Celem pozyskania TW ps. "Bartek" była m.in. kontrola operacyjna osób wrogo ustosunkowanych do ustroju PRL w PTSB "Transbud", a w szczególności kontrola operacyjna figuranta KE "Klon" Andrzeja Soczyńskiego - byłego przewodniczącego KZ NSZZ "Solidarność" w PTSB "Transbud". W materiałach znajduje się Informacja operacyjna z dn. 26.11.1983 sporządzona przez funkcjonariusza SB dotycząca m.in. Andrzeja Soczyńskiego. IPN Bi 009/103 (5633/I).
.