Biuletyn informacji publicznej Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 29-04-2024 09:15

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu osób "rozpracowywanych"


Imiona: Sabina Teresa
Nazwisko: Gościcka
Nazwisko rodowe: Bajbak
Miejsce urodzenia: Miedzyrzec Podlaski
Data urodzenia: 16-10-1935
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Kazimiera
Dodatkowe informacje:


Treść zapisów ewidencyjnych
Opis materiałów Stan zachowania Uwagi
Sabina Bajbak figuruje w aktach Sprawy Obiektowej (SO) prowadzonej przez PUBP w Radzyniu Podlaskim w latach 1951-1966. Sprawa ta dotyczyła rozpracowania "nielegalnej organizacji" młodzieżowej pn. „Związek Ewolucjonistów Wolności” - działającej na terenie Międzyrzeca Podlaskiego. Sabina Bajbak znalazła się w zainteresowaniu UB jako podejrzana o działalność w w/w organizacji, która miała zajmować się m.in. sporządzaniem i kolportażem "antypaństwowych ulotek, uszkadzaniem linii telefonicznych oraz urządzaniem zasadzek na funkcjonariuszy MO i UB". Po likwidacji tej młodzieżowej organizacji w roku 1952, materiały sprawy były wykorzystywane do operacyjnej kontroli jej członków aż do roku 1966, kiedy to zostały złożone do archiwum Wydziału "C" KW MO w Lublinie. IPN Lu 08/183 t. 1-2 (O/197).
Akta śledcze WUBP w Lublinie z roku 1952. Sabina Bajbak została zatrzymana dn. 15.07.1952 przez WUBP w Lublinie za to, że od stycznia do 15 lipca 1952 była członkinią „nielegalnej organizacji” pod nazwą „Związek Ewolucjonistów Wolności” - na terenie szkoły średniej w Międzyrzecu Podlaskim. Sabina Bajbak działała pod pseudonimem „Szarotka”. Brała udział w zebraniach organizacyjnych i "sporządzała ulotki antypaństwowe". W dniu 19.11.1952 śledztwo prowadzone przeciwko Sabinie Bajbak zostało jednak umorzone wobec odnotowanej "znikomej szkodliwości czynu" i "młodego wieku" w/w. IPN Lu 011/588 (5134/III).
.