Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Wacław
Nazwisko: Rózga
Miejsce urodzenia: Wadlew pow. Piotrków
Data urodzenia: 25-02-1911
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Franciszka
Znany/a też jako:
Stefan Rózga

Dodatkowe informacje:

Członek PPR od 1943 (względnie 1944 – rozbieżne dane), od 1948 członek PZPR.
Członek Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, sekretarz Komitetu Dzielnicowego KZMP Bełchatów-Wadlew.
W latach 1930 -1939 członek KPP (względnie 1932-1938 – rozbieżne dane); sekretarz Komitetu Dzielnicowego KPP, funkcjonariusz Okręgowych Komitetów KPP w Piotrkowie i Częstochowie. Za działalność w KPP skazany dwukrotnie na karę więzienia: 04.1934-01.1936 (względnie 1932-1936 – rozbieżne dane) i 10.1936-09.09.1939 (względnie 1937-1939 – rozbieżne dane).
W okresie 10.09.1939-28.09.1939 brał udział w obronie Warszawy w szeregach Brygad Robotniczych.
W latach 1939-1943 przebywał na terytorium ZSRR, w 1943 został przerzucony do kraju drogą lotniczą.
W okresie 09.1943-22.07.1944 żołnierz GL-AL Okręgu Kraśnickiego; pełnił m. in. funkcję zastępcy dowódcy I Brygady AL im. Ziemi Lubelskiej ds. polityczno-wychowawczych.
Po II wojnie światowej pełnił następujące funkcje publiczne:
- 01.02.1945-31.01.1949 wojewoda lubelski,
- 01.02.1949-31.10.1949 wojewoda kielecki,
- 01.11.1949-31.05.1950 I wiceprezes Zarządu Głównego ZBoWiD w Warszawie,
- 01.11.1950-31.05.1951 dyrektor generalny Centralnego Zarządu Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR) w Warszawie,
- 01.04.1952-30.04.1958 przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie,
- 01.05.1958-30.06.1959 dyrektor Rejonowego Zarządu Rybackiego w Lublinie,
- 01.07.1959-30.06.1964 prezes Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych w Lublinie.,
- 1952-1965 (I-III kadencja), 1972-1976 (VI kadencja) poseł na Sejm PRL.
Odbył przeszkolenie partyjne w Szkole Kominternowskiej w Puszkino k/Moskwy (08.1942-09.1943).
Rozbieżności dotyczące przebiegu kariery partyjnej odnoszą się do pracy na stanowisku przewodniczącego Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej KW PZPR w Lublinie, jako data końcowa występuje też 01.02.1975.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Ii Sekretarz Komitet Wojewódzki Lublin PPR 01-08-1944 31-01-1945 ŁAD, Komitet Wojewódzki (KW) PZPR Lublin 1/1987; ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/470
Przewodniczący/ Wiceprzewodniczący Centralna Komisja Rewizyjna Komitet Centralny Warszawa PZPR 21-12-1948 20-06-1964 ŁAD, KW PZPR Lublin 1/1987; ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/470; W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, Zjazdy, plenarne..., Warszawa 1983, s. 70, 87, 103
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 23-12-1948 16-01-1949 APL, KW PZPR Lublin 1266/1
Kierownik Wydział Administracyjno-Samorządowy Komitet Centralny Warszawa PZPR 01-06-1950 31-10-1950 ŁAD, KW PZPR Lublin 1/1987; ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/470
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Państwowych Gospodarstw Rolnych Warszawa 05-1951 04-1952 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 197.
Członek brak Komitet Wojewódzki RZESZÓW PZPR 17-05-1952 11-09-1958 AP Rzeszów, KW PZPR w Rzeszowie, 57, k. 223, 250; tamże, 64, k. 180, 197.
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki RZESZÓW PZPR 17-05-1952 11-09-1958 AP Rzeszów, KW PZPR w Rzeszowie, 57, k. 223, 250; tamże, 64, k. 180, 197.
Członek Egzekutywa Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 22-02-1960 12-03-1975 APL, KW PZPR Lublin 1266/8-26
Przewodniczący Wojewódzka Komisja Kontroli Partyjnej Komitet Wojewódzki Lublin PZPR 01-07-1964 28-02-1975 ŁAD, KW PZPR Lublin 1/1987; ŁAD, KW PZPR Biała Podlaska 1/470
Członek Centralna Komisja Kontroli Partyjnej Komitet Centralny Warszawa PZPR 16-11-1968 12-12-1975 W. Ciempiel, J. Jakubowski, J. Szczeblewski, Zjazdy, plenarne..., Warszawa 1983, s. 141, 164