Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 25-06-2019 13:01

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Józef Adam
Nazwisko: Buziński
Miejsce urodzenia: Suchedniów
Data urodzenia: 13-07-1923
Imię ojca: Józef
Imię matki: Zofia
Dodatkowe informacje:

Członek PPR (od 1945), PZPR (od 1948).
Sekretarz Zarządu Głównego ZMP (1955-1956).
Słuchacz Dwuletniej Szkoły Partyjnej przy KC PZPR w Warszawie (09.1950-07.1952).
Przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu (1957-1971).
Zastępca członka KC PZPR (od 1966).
Poseł na sejm VII kadencji (1976-1980). Źródła: AAN, KC PZPR, CK/6493,
W okresie 12.03.1948-15.12.1948 pełnił funkcję instruktora Wydziału Rolnego KW PZPR w Opolu. W okresie 16.12.1948-11.05.1950 pełnił funkcję zastępcy kierownika Wydziału Rolnego KW PZPR w Opolu [APO, KW PZPR w Opolu, Akta osobowe, sygn. 333]. Powyższy zapis, chociaż pochodzi z materiału archiwalnego, nie odpowiada prawdzie gdyż województwo opolskie utworzono w roku 1950. W okresie, o którym mowa (1948-1950) Opole znajdowało się w województwie śląsko-dąbrowskim, powyższy błędny wpis powstał zapewne w okresie późniejszym.
Według akt osobowych z APO w/w funkcję kierownika Wydziału Rolnego KW PZPR w Opolu pełnił w okresie 11.05.1950-02.07.1952, a funkcję sekretarza rolnego w KW PZPR w Opolu pełnił do 02.1953.
Wg list płac z ŁAD funkcję kierownika Wydziału Rolnego KW PZPR w Opolu pełnił od 01.02.1957.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Instruktor Wydział Rolny KW Katowice PPR 05-1948 10-1949 AAA, KC PZPR, CK/6493
Zastępca Kierownika Wydział Rolny KW Katowice PZPR 10-1949 05-1950 AAN, KC PZPR, CK/6493
Kierownik Wydział Rolny KW Opole PZPR 05-1950 09-1950 AAN, KC PZPR, CK/6493; ŁAD, KW PZPR w Opolu, sygn.2/1
Członek Egzekutywa KW Opole PZPR 20-10-1950 17-01-1971 APO, KW PZPR w Opolu, Akta osobowe, sygn.333; APO, KW PZPR w Opolu, sygn.242
Sekretarz Ds. Rolnych KW Opole PZPR 03-07-1952 10-1953 APO, KW PZPR w Opolu, Akta osobowe, sygn.333; AAN, KC PZPR, CK/6493; ŁAD, KW PZPR w Opolu, sygn.2/4
Sekretarz Ds. Rolnych KW Lublin PZPR 10-1953 31-05-1955 AAN, KC PZPR, CK/6493
Kierownik Wydział Rolny KW Opole PZPR 01-01-1957 31-07-1957 AAN, KC PZPR, CK/6493; ŁAD, KW PZPR w Opolu, sygn.2/8
I Sekretarz KW Olsztyn PZPR 01-07-1971 31-05-1975 AAN, KC PZPR, CK/6493
I Sekretarz sekretariat KW Bielsko-Biała PZPR 01-06-1975 28-02-1981 AAN, KC PZPR, CK/6493