Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 11-12-2018 16:56

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL


Imiona: Jan Karol
Nazwisko: Mitręga
Miejsce urodzenia: Michałkowice
Data urodzenia: 21-04-1917
Imię ojca: Karol
Imię matki: Maria
Dodatkowe informacje:

Od 01.1945 r. w PPR, od 15.12.1948 r. w PZPR.
Od 1946 r. do 1949 r. instruktor, z-ca kierownika Wydz. Ekonomicznego KW PPR/PZPR w Katowicach.
Od 1961 r. do 1976 r. poseł na Sejm PRL III-VI kadencji.
Od 09.1974 r. do 02.1975 r. przewodniczący Państwowej Rady Górnictwa.
Od 18.02.1975 r. do 22.09.1981 r. ambasador PRL w CSRS.
Źródła: AAN KC PZPR CK 7604; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991; T. Mołdawa, Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, Warszawa 1979.



Stanowisko Komórka organizacyjna Instytucja Miejscowość Partia polityczna Data rozpoczęcia Data zakończenia Źródło informacji
Kierownik Wydział Węglowy Komitet Wojewódzki Katowice PZPR 1950 1952 AAN KC PZPR CK 7604; T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 398.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Górnictwa Warszawa 06-1952 04-1955 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 186.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Górnictwa Węglowego Warszawa 04-1955 03-1957 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 187.
Podsekretarz Stanu Ministerstwo Górnictwa i Energetyki Warszawa 03-1957 07-1959 T. Mołdawa, Ludzie władzy 1944-1991. Władze państwowe i polityczne Polski według stanu na dzień 28 II 1991, W-wa 1991, s. 187.
Minister Ministerstwo Górnictwa i Energetyki Warszawa 27-07-1959 24-09-1974 AAN KC PZPR CK 7604; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 398; Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, T. Mołdawa, s. 188, 220.
Członek Komitet Centralny Warszawa PZPR 20-06-1964 12-1975 AAN KC PZPR CK 7604; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, 398; Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, s. 220; PZPR, Zjazdy, plenarne posiedzena KC, oprac. W. Ciempiel, s. 109, 126, 146.
Wiceprezes Rada Ministrów Warszawa 23-12-1970 21-02-1975 AAN KC PZPR CK 7604; Ludzie władzy 1944-1991, T. Mołdawa, s. 398; Naczelne władze państwowe Polski Ludowej 1944-1979, s. 183, 220.