Biuletyn informacji publicznej IPN Biuletyn Informacji Publicznej IPN

Data ostatniej aktualizacji: 23-10-2018 11:17

Biuletyn Informacji Publicznej

Instytutu Pamięci Narodowej

Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Uwaga bardzo ważne! Dla przejrzystości informacji zamieszczanych w katalogach prezentujemy "Słowniczek niektórych pojęć używanych w resorcie"

Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa


Imiona: Adam
Nazwisko: Pietruszka
Miejsce urodzenia: KUTNO
Data urodzenia: 19-07-1938
Imię ojca: Wojciech
Imię matki: Anastazja
Dodatkowe informacje:

Delegowany służbowo do: 21-24.10.1978 Włoch; 09-05-15.05.1982 ZSRR; 15-19.02.1983 NRD.
Zwolniony ze służby w dniu 24.12.1984 i zdegradowany ze stopnia pułkownika do stopnia szeregowego:
"Jako przełożony służbowy nie sprawował należytego nadzoru nad pracą podległych mu funkcjonariuszy, w szczególności nie kontrolował wykonawstwa zadań służbowych, ułatwiając tym popełnienie przez Piotrowskiego, Pękalę i Chmielewskiego ciężkiego przestępstwa [zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki], a po jego ujawnieniu utrudniał w czynnościach wykrywczych" [z rozkazu personalnego nr 04330 z dnia 24.12.1984 podpisanego przez gen. broni Cz. Kiszczaka].



Nazwa jednostki Miasto Nazwa komórki Stanowisko Stopień służbowy Data rozpoczęcia Data zakończenia Sygnatura Sygnatura wytwórcy Rodzaj materiałów
KW MO SZCZECIN WYDZIAŁ "W" OFICER TECHNIKI OPERACYJNEJ - 01-08-1961
IPN BU 0242/547/1 19835/V akta osobowe
KW MO SZCZECIN WYDZIAŁ III, GRUPA VI OFICER OPERACYJNY - 01-10-1961
CW MSW LEGIONOWO SZKOŁA OFICERSKA NR 1 SŁUCHACZ - 10-09-1962
KW MO SZCZECIN BRAK DO DYSPOZYCJI I ZASTĘPCY KOMENDANTA - 25-07-1963
KW MO SZCZECIN WYDZIAŁ III, GRUPA VI OFICER OPERACYJNY - 01-08-1963
KW MO SZCZECIN WYDZIAŁ III INSPEKTOR - 01-04-1967
KW MO SZCZECIN WYDZIAŁ IV INSPEKTOR - 01-01-1968
KW MO SZCZECIN WYDZIAŁ IV STARSZY INSPEKTOR - 01-06-1971
KW MO SZCZECIN WYDZIAŁ IV KIEROWNIK GRUPY - 01-10-1971
KW MO SZCZECIN WYDZIAŁ IV, GRUPA I KIEROWNIK, ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-08-1972
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ I ZASTĘPCA NACZELNIKA - 01-02-1975
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT IV, WYDZIAŁ I NACZELNIK - 20-04-1979
MSW WARSZAWA DEPARTAMENT IV ZASTĘPCA DYREKTORA szer. 20-03-1981 24-12-1984